Balıkesir Özgecan için yürüdü

Balkesir zgecan

Mersin’in Tarsus ilçesinde  katledildikten sonra cesedi yakılarak bir dereye atılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için Balıkesir il merkezinde yürüyüş düzenlendi

 

BALIKESİR (14.02.2015)-Saat 16.30’da aralarında DKH Balıkesir örgütlülüğünün de olduğu Balıkesir Kadın Yaşam ve Özgürlük Platformu’nun çağrısıyla “Özgecan Son Olacak” yazılı pankartın arkasında toplanan kitle adına TÜİK önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

‘Bizler canımızı sokaklarda bulmadık ama sokaklarda savunacağız’

Açıklamada şu ifadeler yer verdi: “Kadınlar olarak potansiyel birer ‘ tecavüz nesnesi’ olarak görülüyoruz. Nefes alamıyor, rahat yürüyemiyor ve ölüm korkusu ile yaşıyoruz Kampüsten sokaklara kadar tüm alanlarda cinsiyetçi söylemler ile sürekli aşağılanıyoruz. Çocuk yaşta evlendiriliyor, gerdek gecelerinde öldürülüyoruz. Ne giyeceğimizden ne söyleyeceğimize kadar belirleniyoruz. Öfkeliyiz; çünkü üzgün olmaktan çoktan vazgeçtik kaderimize boyun eğmekten, kabullenmekten çoktan vazgeçtik. Özgecan gibi katledilen tüm kadınlar için savaşmayı öğrendik. Bundan böyle aramızdan aldığımız her kadın için çığlık olup akacağız. Şiddettiniz ile asla barışmayacak, erkek egemen anlayışınızı başınıza yıkacağız. Bizler yakmakla bitiremediğiniz Özgecanlarız. Hesabını soracağız. Bizler canımızı sokaklarda bulmadık ama sokaklarda savunacağız.”

Polis yürüyüşü engellemek istedi

Basın metni okunduktan sonra kitle yürüyüşe geçti. Yürüyüş kolluk güçlerinin müdahalesi ile engellenmek istendi fakat kitlenin ısrarlı duruşuyla yürüyüş gerçekleştirildi. Buradan Ali Hikmet Paşa Meydanı’na gelen kitle katledilen tüm kadınların anısına saygı duruşunda bulunduktan sonra sloganlar eşliğinde dağıldı. Yürüyüş esnasında sık sık ‘Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor’, ‘Sessiz kalma suça ortak olma’, ‘Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir’, ‘Jin jiyan azadi’, ‘Katledilen kadınlar isyanımızdır’ sloganları atıldı.

Kaynak: Halkın Günlüğü

Share