Özgürlük ve eşitlik için; Erk egemen kapitalist sömürüye, işgale, savaşlara ve cins baskısına karşı örgütlü mücadeleyi büyütelim!

Özgürlük ve eşitlik için; Erk egemen kapitalist sömürüye, işgale, savaşlara ve cins baskısınakarşı örgütlü mücadeleyi büyütelim!

“Çocuklarımızın bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz! Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız! Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım, gerekirse hayatımı da…”      (Patria Mercedes)

Mirabel kardeşlerden Patria Mercedes’in ölümünden önce  faşist Trujillo diktatörlüğüne karşı cesurca haykırdığı bu sözleri ve eylemleri kadınlariçin şiddete karşı enternasyonal mücadele gününü yarattı.

Bir 25 Kasım daha örgütlü devlet şiddetine, savaş, işgal ve kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısı oldu..

 Gerici sistemler dünyanın dört bir yanında barbarlığa varan işgal, sömürü ve talanla insan ve doğa üzerinde büyük bir yıkım gerçekleştirmektedirler. Arap yarımadası, Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Ukrayna dan sonra, bugün Karabağ/Artsakh, Filistin ve Rojova da yaşanan işgal, ilhak ve saldırganlık, aynı zaman da yaşam alanlarını terk etmek zorun da kalan kadınların, hayatlarını çocukları için ve çocuklarıyla birlikte tehlikeye atarak dayanılmaz göç yolların daekonomik sömürüye, taciz, tecavüz ve ölümlere neden oluyor.

 Adım adım tüm insanlığı  büyük bir felakete sürükleyen kapitalizm sadece kriz ve savaş üretiyor. Yoksulluk, gıda,kitlesel işsizlik, çevre krizleri, göç ve sağlık krizleri  kadınlar açısından devlet ve erkek şiddetinin her alanda artmasıdemektir. Tüm bunlar aynı zaman da mücadele perspektifimizin hangi çerçevede gelişmesi gerektiğini  açığa çıkarmaktadır.

Mücadele Yaşatır!

Tüm dünyada özgürlüğün, eşitliğin, ve mücadelenin simgesi olan  Politik şiddet sonucu ölümsüzleşen ve “Kelebekler” olarak kadınların şiddet karşısın da   suskunluğun, sessizliğin sesi oldular. ” Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nde bir kez daha  haykırıyoruz;

Patriyarkal sisteme, faşizme, ırkçılığa, savaşa,  karşı tüm engellerimizi, sınırlarımızı aşarak mücadeleyi geliştirelim. Özlenen hayatı ancak biz birlikte örgütlü gücümüzle yaratabiliriz.

İstanbul sözleşmesine imza atan tüm ülkeler de uygulanması için mücadele edeceğiz. Tüm dünyada şiddetin hedefindeki kadınları koruyamayan, kadın cinayetlerine, taciz, tecavüz ve ayrımcılığa göz yuman, kadın düşmanı, doğa düşmanı, LGBTİ* düşmanı sistemin,  İstanbul sözleşmesi ve kadınların tüm kazanımlarını gasp eden  yasakçı, gerici anlayışlara söyleyecek sözümüz var. Çünkü mücadele edecek gerekçelerimiz ve kadınlara devrim sözümüz var!

Kahrolsun  kapitalizm ve erk egemen sistem!

Yaşasın Enternasyonal Kadın Mücadelesi!

                                                           Avrupa Demokratik Kadın Hareketi

Share