Kadınlar 25 Kasım’da şiddete, sömürüye, erk egemen sisteme, eşitsizliğe ve gerici savaşlara karşı dünyanın her yerinde sokaktaydı!

Kadınlar 25 Kasım’da şiddete, sömürüye, erk egemen sisteme, eşitsizliğe ve gerici savaşlara karşı dünyanın her yerinde sokaktaydı!

Kadınlar, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında erkek şiddeti, emek sömürüsü, eşitsizlik, gerici savaşlara ve yaşadıkları sorunlara karşı sokaklarda, meydanlarda bir araya geldi.
Tüm dünya da özgürlüğün ve kadına karşı şiddetin simgesi olan, Dominik Cumhuriyetinin tarihini değiştiren Mirabel kardeşlerin uğradığı Politik şiddet vesilesiyle simgeleşen ve her 25 Kasım’da kadının isyanına özgürlük mücadelesine dönüşen “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde, aralarında ADKH’nın da bulunduğu çok sayıda kadın örgütleri ve kadın platformlarının çağrısıyla eyleme geçen kadınlar, yaşamın her alanına sirayet eden kadın ve LGBTİ+ lara yönelik her türlü şiddete karşı birlikte Sessizliğin Sesi olmak için yoksulluğa, savaşa, kadın cinayetine, cinsel suçlara ve yoksulluğa karşı, Avrupa’nın bir çok ülke ve şehrinde de seslerini yükseltiler.

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde örgütlü bulunduğumuz tüm alanlarda oluşturulan kadın platformlarıyla birlikte Avrupa’nın bir çok ülkesi ve şehirlerinde yapılan sokak eylemlerinde yer alarak, kadının sesi ve isyanı olarak kadınlar dayanışmanın ve mücadelenin sesi oldu.

Frankfurt:

 

Aralarında ADKH, Amara, Defened Rojova, Zora, Yeni Kadın, SKB’nin bulunduğu çok sayıda yerli ve göçmen kadın örgütlerinin çağrısıyla Frankfurt Hauptbahnhofta bir araya gelindi. Erk-egemen sistem ve şiddete, Filistin ve Rojava’ya dönük işgal ve katliamlara ,yoksulluğa ve sömürüye karşı konuşmalar yapildiktan sonra, zılgıtlar ve türküler eşliğinde yürüyüşe geçildi.

Köln:

25 Kasım mitingi, çeşitli kadın örgütlerinden oluşan kadınların çağrısıyla Dom Katedrali önünde bir araya gelindi.

Suttugart:

Eylem kadın örgütlerinin çağrısıyla Stuttgart Marienplatz Meydanın da saat 16 da açılan standlar ve pankartlarla başladı. Toplanma alanında yapılan konuşmalarda kadına yönelik şiddete karşı yürütülen kampanyalara ve işgal savaşlarına da dikkat çekildi. Eyleme yaklaşık 500 kadının katılmasın yansıra çok sayıda cins baskısına karşı olan devrimci, demokrat erkek de yer aldı. Eylem sonrası ADKH kitlesiyle birlikte Stuttgart Demokratik Haklar Derneğine gidilerek burada etkinlik yapıldı. Etkinlik açılış konuşması ve katledilen kadınlar şahsında yapılan saygı duruşunun ardından Adkh’nın bildirisi okundu. Daha sonra Mirabel kardeşlerinin mücadelesini anlatan bir belgesel izlendi. Belgesel sonrası sunumlar ve tartışmalar yapıldı .

Hamburg:

Her yıl düzenli bir şekilde yapılan duvar gazetesi Hamburg şehrinin en işlek caddesine yapılarak ön çalışma başladı ve AKD çıkartmalarını caddelere yapıştırma eylemiyle devam etti. ADKH Hamburg’ da Avrupa Kadın Dayanışması Kadın Bileşenleri ile birlikte saat 15.00 de Hamburg Altona’ da yüzlerce kadının katılımıyla yürüyüş, yoğun sloganlar, danslar eşliğinde başladı. Eylem cinsel köleliğin yoğun olduğu St. Pauli caddesinde, insan bedeninin satışına karşı sloganlar atıldı. Eylem boyunca ‘’Kadının sesi, kadının bedeni, kadının gücü kendine aittir ! Jin Jiyan Azadi !’ denildi.

Avusturya Innsbruck:

İnnsbruck kadın ağının örgütlediği yürüyüşe çeşitli parti, dernek ve sivil toplum örgütlerinden çoğunluğu genç kadın ve erkeklerden oluşan 800 kişi katıldı. Saat 12’den itibaren başlayan miting konuşmalar, şarkılar ve standlara yer verildi. 16.00 da başlayan yürüyüş, Acımızı da öfkemizi de paylaşıyoruz şiarı ile devam etti.

Avusturya Linz:

ADKH Linz , Yeni Kadın, Mor Kızıl Kolektif, Kürt Kadın Hareketi ,Stoplinz, catcolllsoflinz. Diy-Frauentaglinz. ve LGBTİQ+  örgütleri yürüyüşe katıldı. Saat 16.00da başlayan yürüyüşte konuşmalar ve  Jina Amini ile ilgili kısa bir tiyatro gösterisi yapıldı.

Fransa Paris:

“Dünyadaki tüm kadınlar için yürüyoruz” Bu slogan, 25 Kasım da dünyanın dört bir yanında ki kadınları desteklemek üzere Fransa genelinde düzenlenen gösterilerinin sloganıydı.
Talepler arasında güç, gurur, feminizm, öfke, ataerkilliğe karşı mücadele ve kadın cinayetlerinin kınanması yer alıyordu.Örgütler ayrıca aile içi şiddetten kaçan kadınlar için 15,000 barınma yeri oluşturulması gibi taleplerde bulundular. “Güçlüyüz, gururluyuz, feministiz, radikaliz ve öfkeliyiz”. “Artık tecavüz yok” “Kahrolsun ataerkillik” “Kadın Cinayetleri: Bir tane daha olmasın! Paris’te Place de la Nation’dan Place de la République’e yürüyüş saat 14:00 sularında başladı ve CGT, CFDT, FSU ve Solidaires, #NousToutes ve Grève féministe önderliğindeki dernek gruplarıyla, Kürt, Afgan ve Filistinli feminist dernekler de yürüyüşten yerlerini aldılar.Yürüyüş, öldürülen hiçbir kadının unutulmaması için Place de la Nation’dan Place de la République’e kadar 80.000 kişiyi bir araya getirdi.

Fransa Mulhouse:


Bu yıl 25 Kasım, Filistin’de yaşanan işgal ve savaşın gölgesin de başladı. Ortak platformun organize ettiği yürüyüşte kurumların bildirileri okundu. Müzik ve sloganlar eşliğin de çoşkulu eylem gerçekleşti.

İsviçre Zürih:

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde yüzlerce kadın Zürih’te bir araya geldi. ADKH olarak katılım sağladığımız eyleme defalarca yapılan polis müdahalesine rağmen akşam geç saatlere kadar sokakları terk etmedik. Hep bir ağızdan eylem boyunca ataerkilliğe, kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine ve kapitalizme karşı sesimizi yükseltik. Çeşitli kadın örgütlerinden de çok sayıda konuşma yapıldı.Ni Una Menos!
Bir kişi daha eksilmeyeceğiz!
Jin Jiyan Azadi!

Bu yıl İtalya da yüzbinleri bulan bir kitsel eylem gerçekleşti.
Avrupa’da kadın cinayetleri sayısının yüksek olduğu ülkelerden İtalya’da ay başında Vigonovo’da 22 yaşındaki Giulia Cecchettin’in eski erkek arkadaşı tarafından öldürülmesi, bu yılki 25 Kasım gösterisine yoğun bir katılım sağladı.

Share