TUTUŞAN SAÇLARIMIZIN KÜLLERİ BİZİ YENİDEN YARATACAK

“ Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu. “

 

TUTUŞAN SAÇLARIMIZIN KÜLLERİ BİZİ YENİDEN YARATACAK

 

Özgecan Aslan şahsında, daha bir ayyuka çıkan kadın katliamlarının gün geçtikçe arttığı ve kadınların en vahşi şekilde öldürüldüğü bir süreçteyiz. Türkiye’nin kadınla barışık olmayan tarihi Akp iktidarı döneminde daha da katlanarak yaşanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanından en kenardaki bakanına, din adamlarından kadın gazetecilere, sokaktaki insanından sanatçısına herkesin diline doladığı kadına dair söylemleri ile yaratılmak istenen “makul” kadın tipi, bugün bize yönelik şiddeti arttırarak ve vahşi biçimlerde katlederek pratiğe geçiriliyor. “Fıtratında bir türlü sistemi memnun etmeyen” bir kadın cinsinin Türkiye’de var olma savaşı sürüyor.

2015 yılının daha ilk ayında 29 kadının yaşam hakkı elinden alındı ve Özgecan Aslan’da Şubat ayı rakamlarına girdi. 20 yaşında bir genç kız evine gitmek için bindiği toplu taşıma aracında tecavüze uğradı ve sonrasında ise yakılarak öldürülecek kadar akıl almaz bir şiddete maruz kaldı ve yaşamdan koparıldı. Sürekli eril söylemlerle sistemin devamlılığının sağlanması için her şeyin mübah olduğu Türkiye’de kadının her türlü şiddet yöntemiyle öldürülmesi meşru hale getirilerek, doğal bir durum algısı yaratılmaya çalışılıyor.

Bizler, kadınlar olarak Özgecan Aslan’ın katledilmesi karşısında yasda değil, isyanda olacağız. Erkek egemen, kadına düşman zihniyetin dağıtılması için sokaklarda olacağız ve hesap soracağız. Tecavüzcü sistemle barışmayacağız.

Tutuşan saçlarımızın külleri bizi yeniden yaratacak ve VARDIK, VARIZ, VAROLACAĞIZ!!

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi

Şubat 2015

 

 

Share