Demokratik Kadın Hareketi Antalya’da kahvaltı düzenledi

Demokratik Kadın Hareketi (DKH), Anlatalya’da düzenlediği kahvaltıda kadın sorunu ve erkek egemen sistemine karşı mücadeleyi yükseltme üzerine tartışmalar yürüttü.

dkh-antalya-kahvalti-200x190

ANTALYA (23.02.2014)- Antalya’da Demokratik Kadın Hareketi (DKH) örğütlülüğü, kahvaltı etkinliği düzenleyerek Antalya yerelindeki kadınlarla biraraya geldi. Saat 10.30’da Pir Sultan Abdal Derneği’nde verilen kahvaltı da verimli tartışmalar gerçekleştirilerek sinevizyon gösterimi yapıldı.

DKH’nin Tarihçesi anlatılıp, kadına yönelik her türlü şiddetin tartışıldığı, Antalya’nın kadına yönelik şiddetde ilk sıralarda yer alması gündemleştirilirken 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yönelik Antalya’da nasıl bir anma  gerçekleştirilereceğide kararlaştırıldı.

DKH’nin tarihçesi anlatılırken sınıf mücadelesinde dünden bugüne  kadının konumu hakkında aktarılan bilgiyle bereber yaşamını kadın mücadelesine adayan Berna Ünsal gibi devrimci-komünist kadınlardan da örnekler verildi.

Özgecan’ın katili tecavüz teşvik eden devlettir

Yapılan tartışmalarda, kadınların emeğine kimliğine ve  bedenine saldırılmasının ve kadına yönelik her türlü şiddetin  devlet politikalarının bir ürünü olduğu belirtildi.

Çok yakın bir zamanda Özgecan’ı  ve Antalya’da öldürülen Hüsne Aslan’ı öldüren zihniyetle cezaevlerinde bir çok kadın tutsağa yapılan taciz, tecavüz, işkenceninde aynı zihniyetin ürünü olduğu belirtildi.

Yine Antalya’da Atatürk Anadolu Lisesi’nde müdür yardımcılığı yapan Filiz G’nin, “Erkek öğrencilerden bir tim kuracağım,erkekler mini etek giyen kızları taciz edecekler” söylemi kadının kendisine ne kadar yabancılaştırdığını, cinsiyetçi ve kadın bedenini hedef alan bu cümlelerin ve Tayyip Erdoğan’nın kadına yönelik açıklamaları kadın  katliamlarının artmasına sağladığı belirtildi.

Şimdiden devrimin özneleri olan binlerce kadınla buluşmanın cüretini kuşanan DHK, kadınlara örgütlü mücadeleyi DKH saflarında yükseltme çağrısı yaptı.

 

Share