8 Mart kadının isyan çığlığıdır

Dersim’in Hozat ilçesinde kadınlar 8 Mart’ı “ön saflarda yerimizi almanın zamanıdır” diyerek kutladı

8 mart hozat 2015 1

DERSİM (10.03.2015) – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Hozat’ta da katliamlara, sömürü ve zulme karşı bir kez daha susmayıp örgütlü mücadeleyi yükseltme çağrısıyla gerçekleştirildi.

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) ve KJA yerel örgütlülüklerinin ortak çağrılarıyla Hozat’ta sokağa çıkan kadınlar bir yürüyüş ve etkinlik düzenledi.

REMAR önünde davul zurna eşliğinde buluşan kadınlar slogan ve halayların ardından mahalle aralarına yayılan bir yürüyüş gerçekleştirdi. ‘Jin jiyan azadi’, ‘8 Mart kızıldır kızıl kalacak’, ‘erkek vuruyor devlet koruyor’ sloganlarının atıldığı yürüyüş heykel önünde kadın cinayetlerine vurgu yapan konuşmalarla beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

Buradan etkinliği düzenlendiği Belediye Düğün Salonu’na yürüyen kadınlar tarihi 8 Mart direnişini yaratanlar şahsında başta komünist ve devrimci kadınlar olmak üzere kadına yönelik katliamlarda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

Ön saflarında yerimizi almanın zamanıdır

Hozatlı kadınların sorunlarına dikkat çeken sine vizyon gösteriminin ardından DKH adına tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları kutlandı. N.Ç’den Özgecan’ın katli ve LGBTTİ bireylere devletin nefret söylemlerinin trans cinayetlerinin önünü açtığına vurgu yapılan konuşma şöyle sona erdi; “yaşamı uğruna ölecek kadar çok seven kadınlarımızdan aldığımız güçle biz susmayacağız. İmliğimizi, bedenimizi ve emeğimizi yok sayanlara, kadının cins bilinciyle, kadın rengiyle mücadeleyi örgütlü güce dönüştürmenin zamanıdır. Bernalar, Sakineler, Arinler, Kaderler, Sibeller ve tüm devrimci kadınlar şahsında mücadelenin ön saflarında yerimizi almanın zamanıdır şimdi.”

8 Mart 2004 yılında JİTEM tarafından katledilen İmam Boztaş’ın da anıldığı etkinlikte dağlarda ve hapishanelerde savaşan kadınlara da selam yollandı.

Etkinlik KJA adına da yapılan açıklamanın ardından Hozat yerel grubu, Zeynep Kılıç ve Erdoğan Emir’in müzik dinletileriyle sona erdi.

8 mart hozat 2015 2

Kaynak:halkingunlugu.net

Share