Kadınların Taksim’deki yürüyüşüne polis barikatı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde kadınlar sokaklara çıkarak eylem yaptı

HABER MERKEZİ (26.11.2013)- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle dün akşam Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen 25 Kasım Kadın Platformu üyesi yüzlerce kadın, erkeklerin ve devletin kadınlara uyguladığı şiddeti protesto eden bir eylem gerçekleştirdi.

Polis kurduğu barikatla yürüyüşü engelledi

04-KadinlarinTaksimYuruyusuGalatasaray Lisesi önünde Türkçe ve Kürtçe “Erkek Devlet Şiddetine Karşı İsyandayız” yazılı pankartı açan kadınlar yürümek isterken, polis TOMA’larla barikat kurarak yürüyüşü engelledi. “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Her yer Taksim her yer direniş” , “Polis defol, bu sokaklar bizim” sloganlarıyla polisi protesto eden kadınlar, polis barikatı önünde eylem yaptı.

Alkışlar, sloganlar ve zılgıtlarla bir süre daha bekleyişini sürdüren Platform adına Kürtçe ve Türkçe olarak hazırlanan basın açıklamasının okunmasına geçildi. Açıklamada devletin ve erkeklerin kadınlara yönelik şiddetine dair örnekler verilerek, AKP ve Başbakan Erdoğan’ın kadın düşmanı politikaları ve açıklamalarına dikkat çekildi. Basın açıklaması şu ifadelerle devam etti: “AKP’nin evli-evli olmayan, çocuklu-çocuksuz, başı açık-kapalı, meşru-gayri meşru gibi ikiliklerle kadınlar arasında kurmaya çalıştığı hiyerarşiye karşıyız. Emeğimizin ucuzlaştırılmasına, yoksulluğumuzun artırılmasına, daha da güvencesiz, erkeklere daha bağımlı hale getirilmemize karşı çıkıyoruz.”

‘Yaşamımıza yönelik saldırılara karşın mücadelemiz sürecek’

Kadınların yaşamına yönelik saldırılara karşın mücadelenin sürdürüleceği belirtilen basın açıklamasında, son olarak şu ifadeler yer aldı: “Tacizci, tecavüzcü, kadın katili erkekleri ve onları koruyan erkek devleti her fırsatta teşhir edeceğiz. Bedenimizin, kimliğimizin, inancımızın, anadilimizin, cinsel yönelimimizin, emeğimizin, hayatımızın, haklarımızın, gasp edilmesine ve biz kadınların daha da ezilmesine yol açan cinsiyetçiliğe karşı mücadelemize devam edeceğiz.” Coşkulu geçen eylem Galatasaray Lisesi önünde çekilen halaylarla sona erdi.

Yapılan eylem sırasında “Yaşasın kadın dayanışması” , “Cinsiyetçi medya istemiyoruz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” , “Kadın cinayetleri politiktir” , “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” , “Jin jiyan azadi” , “Kadınlar artık susmayacaklar” , “Bir kere gittik Gezi’ye dönmeyeceğiz evimize” sloganları atıldı.

Share