Dersim Demokratik Kadın Hareketi 25 Kasım çalışmalarına başladı

Dersim Demokratik Kadın Hareketi (DKH) yaklaşan 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü sebebiyle Dersimli kadınlarla biraraya geldi

DERSİM (09.11.2013)- DKH ‘nin çağrısıyla bugün 25 KasımKadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü sebebiyle Dersimli kadınlarla bir toplantı yapıldı. Saat 12.00 ‘de bir araya gelen kadınlar önce kısa bir film gösteriminin ardından yaklaşan 25 Kasım ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

  21. Yüzyıl ‘da kadın hala sömürülüyor

Ülkemizde kadının durumuna değinilen toplantıda günümüz koşullarında kadının hala şiddet görmesinden kaynaklı 25 Kasım’ın kadınlar için ayrı bir anlam ifade ettiği dile getirildi. Kimisi kocasından, kimisi babasından, kimisi erkek kardeşlerinden şiddet gören kadınların  tacize, tecavüze maruz kaldıkları ve ne yazık ki bunun çoğu kesimlerce ‘normal’ ve ‘alışılmış’ bir şekilde deklare edildiği vurgulandı.

   “Savaşan kadın özgürleşen kadındır”

“Kadınlar sadece 25 Kasım, 8 Mart gibi günlerde yan yana gelip birliği sağlayıp diğer günlerimizde alışıla gelmiş kadını ötekileştiren ikinci planda tutan zihniyete karşı mücadele etmediğimiz sürece biz mücadelemizde başarılı olamayız. Her gün 8 Mart, her gün 25 Kasım düşüncesi ile ve ‘’savaşan kadın özgürleşen kadındır’’şiarıyla kadını ötekileştiren, kadını ikinci plana atan her türlü zihniyete karşı savaşmalı ve kendi emeğinin bilincinde olmalıyız” diyen DKH 25 Kasım’da kadınları kadına karşı şiddetle mücadele etmeye çağırdı.

Share