Dersim’li kadınlar: Biz özgürlüğe sevdalıyız

Dersim Kadın Platformu çağrısıyla sanat sokağında toplan kadınlar, Belediye Yeraltı Çarşısı üzerine doğru yürüyüş gerçekleştirdi

DERSİM (06.03.2016) – Dersim Kadın Platformu çağrısıyla sanat sokağında toplan kadınlar, Belediye Yeraltı Çarşısı üzerine doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

dersim-8-mart 1

Saat 13.00’da Dersim Kadın Platformu’nun çağrısıyla Sanat Sokağı’nda “Sömürüye, katliamlara, erkek devlete karşı, söylenecek sözümüz direnecek gücümüz var” pankartı arkasında toplanan kadınlar Belediye Yeraltı Çarşısı üzerine yürüyüş gerçekleştirdi.  Sık sık “ Yaşasın 8 Mart”, “Jin,jiyan, azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Öz savunma haktır engellenemez” sloganları atıldı. Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde, saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardında konuşmalarda savaşların, yoksulluğun, sömürünün, farklı coğrafyalara sürülen yaşamların, kadın ve nefret cinayetlerinin sürdüğü ve aynı zamanda da önderleşen kadının savaş mevzilerinde, sokaklarda gericiliğe karşı belirginleşen mücadelelerinin ışığında bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olduğu belirtildi.  Yapılan konuşmalarda “Kadınlar olarak her türlü şiddete karşı her yerde olacağız ve direnişimizi sürdüreceğiz. Bu mücadele devrim mücadelesidir. Bu devrimi kadınlar gerçekleştirecek. Omuz omuza hep birlikte bu devrimin mücadelesini vereceğiz.” denildi.

Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de ve Dersim’de kadınların tarih yazmaya devam ettiğini belirterek, “Çünkü biz özgürlüğe sevdalıyız. Çünkü biz Zarifelerin evlatlarıyız” denildi.

kaynak: halkingunlugu.net

dersim-8-mart 4 dersim-8-mart 6 dersim-8-mart 7

 

Share