Almanya’da altı bin mülteci çocuk kayıp: İnsan kaçakçılarının elinde olabilirler

Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılında Almanya’ya ulaşabilen mültecilerden sekiz bin altı çocuk ailesi ya da yakınları tarafından kayıp olarak bildirildi.

suriye-multeci-cocuk6

Afganistan, Suriye, Eritre, Fas ve Cezayir kökenli oldukları kaydedilen çocuklardan iki bin 171’sine ulaşılırken, beş bin 835 çocuktan ise haber alınamadı.

Fotoğraf: Reuters

Çocuklardan 555’inin ise 15 yaşın altında olduğu belirtildi. Çocukların nasıl kaybolduğu ve nerede olabilecekleri konusunda herhangi bir açıklama yapılmazken, muhalefet hükümeti sorumlu tuttu.

Yeşiller Partisi Sığınmacılar Sözcüsü Luise Amtsberg, beş bin 835 çocuğun kayıp olmasının hükümeti alarma geçirmemesini eleştirerek, bu çocukların suç çetelerinin eline düşebileceği hatta fuhuşa zorlanabileceklerini belirtti.

Mart ayı sonunda bir mektup yazan Avrupa Parlamentosu milletvekilleri de, kayıp sığınmacı çocukların fuhuş ya da organ mafyası başta olmak üzere, suç örgütlerinin eline düşmüş olabilecekleri uyarısında bulunmuştu.

Geçen yıl yaklaşık bir milyon kişi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki savaş ve şiddetten kaçarak Avrupa’ya sığınmıştı.

Mülteci akışını durdurmayı hedefleyen Avrupa Birliği, Türkiye ile yaptığı ‘pazarlık’ ve anlaşma ile, 20 Mart itibariyle Ege denizi üzerinden Avrupa’ya ulaşan mültecileri Türkiye’ye geri gönderebiliyor. Ancak insan kaçakçılarının alternatif yollar geliştirdiklerine dair haberler de medyada yer almıştı.

Kaynak: www.diken.com.tr

Share