Çilem Doğan serbest!

Sinem UĞURLU
İstanbul

image

Evlendiği günden bu yana kendisine sistematik olarak şiddet uygulayan ve fuhuşa zorlayan Hasan Karabaulut’u öldüren Çilem Doğan hakkında 50 bin lira kefaletle tahliye kararı verildi. Çilem Doğan’ın 8 Haziran’da görülen duruşmasında mahkeme “Ağır tahrik altında kasten öldürme” suçundan 18 yıl hapis cezası vermiş, mahkemedeki tutumu nedeniyle ceza 15 yıla indirilmişti. Kadınlar ve Çilem Doğan’ın avukatları, Doğan için meşru müdafaa kapsamında beraat kararı verilmesini istiyordu.

Mahkemeden beraat yerine ceza çıkmasının ardından Doğan’ın avukatları tutukluluk durumunun tekrar değerlendirilmesi talebinde bulundu. Mahkeme talebi kabul ederek Çilem Doğan’ın 50 bin kefaletle tahliyesine karar verdi.

Kararı Evrensel’e değerlendiren Adana Kadın Platfotrmu’ndan ve Çilem Doğan’ın avukatlarından Sevil Aracı, “Baştan beri olması gereken buydu. Çilem’in 1 senedir özgürlüğünden mahrum bırakılması haksızlık. Yargıtay’ın da cezayı tamamen bozacağını ümit ediyoruz. Olayın meşru müdafaa sınırlarında kabul edileceğini ve ceza verilmeyeceğini umuyoruz. Kararı mutlulukla karşıladık” dedi.

ÇİLEM DOĞAN: KİRPİĞİMİZ YERE DÜŞMESİN DİYE MÜCADELEYE DEVAM
Kefalet bedelinin ödenmesinin ardından Tarsus Kadın Cezaevinde kalan Çilem Doğan akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
Doğan yaptığı açıklamada, “Çok heyecanlıyım. Kadınlara, basına, avukatlarıma çok teşekkür ediyorum. Biz yine mücadele etmeye devam edeceğiz. Kipriğimiz yere düşmesin diye, kadınlar ölmesin diye mücadeleye birlikte devam edeceğiz” dedi.

kaynak: evrensel

Share