Peru’da 32 yıl önce cinsel saldırı suçu işleyen askerlere dava açıldı

770x500cc-peru-17-07-2016-cinsel-saldiri-mansetYaklaşık 20 yıl önce Peru’da Alberto Fujimori diktatörlüğüne karşı Aydınlık Yol’u ilan eden direnişçiler ile askerler arasında 1984-1995 yıllar arasında çatışmalar yaşandı. Yaşanan çatışmalar nedeniyle binlerce insan katledilirken, binlerce kadın da askerler tarafından cinsel saldırıya uğradı

HABER MERKEZİ(17.07.2016)- Peru’da 30 yıl önce başlayan iç savaş nedeniyle binlerce insan katledilirken, binlerce kadın da cinsel saldırıya maruz kaldı. İnsan hakları savunucuları tarafından yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan cinsel saldırı suçundan 15 eski askeri personel hakkında dava açıldı.

Yaklaşık 20 yıl önce Peru’da Alberto Fujimori diktatörlüğüne karşı Aydınlık Yol’u ilan eden direnişçiler ile askerler arasında 1984-1995 yıllar arasında çatışmalar yaşandı. Yaşanan çatışmalar nedeniyle binlerce insan katledilirken, binlerce kadın da askerler tarafından cinsel saldırıya uğradı. Telesurtv.net’in haberine göre, insan hakları savunucuları Peru’da 32 yıl önce yaşanan iç savaşta sadece Manta ve Vilca kasabalarında 5 binden fazla kadının cinsel saldırıya uğradığını ortaya çıkartı. Yıllar önce yaşanan cinsel saldırının ortaya çıkmasıyla birlikte 15 eski askeri personel hakkında cinsel saldırıdan dava açılarak, haklarında 8 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezası istendi. Cinsel saldırıya uğrayan kadınlar ise korktukları için şimdiye kadar sustuklarını belirtti.

‘Yargılama hızla ve şeffaf yapılmalı’

Peru’nun Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’na göre, hükümet ve Aydınlık Yol ile diğer Maoist isyancı grubun arasında yıllarca süren silahlı mücadele sonucunda 4 bin üzerinde toplu mezar bulundu. Bununla birlikte kadınlara karşı, özellikle yerli kadınlara karşı cinsel saldırı gerçekleştirildi. 1995 ve 2000 yılları arasında çoğu yerli kadınların oluşturduğu yaklaşık 270 bin kadın ise zorla kısırlaştırıldı. Peru insan hakları savunucuları hızlı ve şeffaf bir yargılamanın yapılması içinde çağrıda bulundu.

 

JINHA

Share