MKP tutsağı Aysel Koç’a yönelik cinsel şiddet teşhir edildi

dhk-basin-aciklamasi 1Demokratik Kadın Hareketi (DKH) MKP tutsağı Aysel Koç’a yönelik cinsel işkenceyi teşhir eden bir basın toplantısı düzenledi
HABER MERKEZİ (01.08.2016) – Demokratik Kadın Hareketi (DKH) MKP tutsağı Aysel Koç’a yönelik cinsel işkenceyi teşhir eden bir basın toplantısı düzenledi.

DKH’nin düzenlediği basın toplantısına, Aysel Koç’un babası Doğan Koç ve Avukat Eren Keskin de katıldı. Basın açıklamasını DKH sözcüsü Gülden Coşkun okudu.

Coşkun’un okuduğu basın açıklamasında, hapishanede idare-asker-doktor işbirliğiyle işkence ve hak gaspları yapıldığı vurgulandı. Açıklamada “Tutsak kadınlar, erkek iktidarının bekçileri tarafından sistematik, cinsiyetçi işkencelere maruz kalıyor. Kendi iradesine sahip çıkan, eril tahakküm ilişkileri karşısında örgütlenen kadınlar sokakta olduğu gibi hapishanede de günü direnişle örmeye devam ediyor. Gebze Hapishanesi’nde bulunan Aysel Koç iktidarın erkek aklının bir pratikte teşhir olduğu cinsel işkence saldırısına uğradı. 27 Haziran tarihinde bizlere gönderdiği mektup ile hastanede doktor tarafından uğradığı cinsel işkenceyi belgeleyerek duyarlılık ve dayanışma çağrısı yaptı” ifadelerine yer verildi.

“Doktor sıfatlı tecavüzcü Cemalettin Yeşilyurt”

Açıklamada Aysel Koç’un gönderdiği mektuptan şu bölüm aktarıldı;

“Sevgili yoldaşlar jinekolojik rahatsızlığımdan kaynaklı muayene olmak için Darıca Farabi Devlet Hastanesi’ne sevkimi yaptırdım ve Cemalettin Yeşilyurt isimli “hekime” muayene olmaya gittim. İlk etapta jandarma ile diyalog kurdum ve dışarı çıkmalarını istedim. Bir şekliyle konuyu çözdük sayılır, sayılır çünkü muayeneden çıktığımda kolluk güçleri içeriye girmişti! Kolluk güçleriyle tartışmam üzerine doktor sıfatlı tecavüzcü bana “Demagoji yapma, geç paravanın arkasına” gibi bir şeyler söyledi. Bunun üzerine tartıştık, hasta haklarımı sıraladım. Yine demagoji yapma dedi ve muayene odasına geçtim bir an önce oradan çıkmak için. Henüz hazırlanmamışken içeri girdi, dışarı çıkmasını söyledim, çıktı ve geldiğinde makinenin başlığını değiştirmesini istedim değiştirdi ama nasıl?! Sonra aleti hızla rahmime soktu ve dışarı çıktı. Aleti kendim çıkardım, sonra hazırlandım ve hapishaneye döndüm. Kanamam hastanede başladı. Ertesi gün hapishane doktoruna çıkarıldım. Yaklaşımı şöyle; “Cemalettin bey iyi bir hekimdir, kötü gününe denk gelmişsin” İki hafta ağrı çektim. TTB ve savcılığa başvurdum. Savcı beni yıldırmaya çalıştı. Ya onun sözcükleriyle suç duyurusunda bulunacaktım ya da odadan çıkacaktım. “Resmi” bir belge olsun diye suç duyurusunda bulundum. TTB’de, savcılıkta soruşturmaya yer olmadığına karar vermiş. Buraya geldiğimde yoldaşlara anlattım ve devamını biliyorsunuz. Utanması, sakınması gereken kişi ben değilim. Kadının-ların kurtuluş mücadelesini veren biri olarak basit kaygılara kapılmamda olası değil. Neler yaşadık, neler yaşayacağız, bir yığın örneği var elbette bu dava burada kalmamalı!”

Açıklamanın devamında OHAL’le birlikte bu işkencelerin daha da yaygınlaşacağını söyleyen Coşkun, “Her zamankinden fazla mücadeleye kenetlenmeli, saldırılara karşı her yerde ses çıkarmalı, topyekun direnişi güçlü bir şekilde örmeliyiz” dedi.

“Suç duyurusunda bulunacağız”

Açıklamada son olarak cinsel işkenceyi meşrulaştırmaya çalışan Sağlık Bakanlığı, TTB, hapishane idaresi, Darıca Farabi Devlet Hastanesi ve Cemalettin Yeşilyurt hakkında suç duyurusunda bulunacağı ifade edildi.

Basın toplantısında konuşan Avukat Eren Keskin ise, Aysel Koç’un epilepsi hastası olduğunu ve sırf bu yüzden dahi daha özenli davranılması gerektiğini, Koç’un bu durumda 7 ayrı hapishaneye sürgün edildiğini aktardı.

Keskin, askerlerin muayene odasından çıkarılmamasının ve savcılığın olayı ciddiye almamasının İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu söyledi ve “Bu açıklama bir suç duyurusudur. Ancak buna karşın ayrıca suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Cinsel işkencenin psikolojik boyutlarına dikkat çeken Keskin, Aysel Koç’un bir an önce Çapa’ya sevkini istedi.

Aysel Koç’un babası Doğan Koç ise, kızı Aysel’in hapishanede sürekli olarak işkence gördüğünü, son yaptığı görüşte kızının kolunda sorun olduğunu ve sorduğunda ise doktorun işkencesi sonucu olduğunu öğrendiğini söyledi.

Basın toplantısına son olarak Gülden Coşkun, Aysel Koç’a yapılan cinsel işkence özelinde tüm kadınlara yönelik bu tür saldırıların üzerine gideceklerini ifade etti.

halkingunlugu.net

Share