FAŞİZME KARŞI HALKLARIN ORTAK MÜCADELESİNİ YÜKSELTELİM

yeni-microsoft-powerpoint-presentation

Faşizmin, Kürt ulusunun tüm yaşam alanlarına yönelik terörü, doksan yıldır olduğu gibi bugün de devam ediyor. Başta Kürt ulusu ve alevi inancı olmak üzere onlarca ulus ve azınlıkların mezarları üzerinden inşa edilen “TC” Devleti, yıllardır bu haksızlığa direnen ve savaşan Kürt ulusunun mücadelesi karşısında acizleşmeye devam ediyor.

Zindanlarda, dağlarda, sokaklarda bastıramadığı Kürt ulusunun, kadınların bu direniş dalgasını, bu kez de kendi burjuva hukukunu dahi çiğneyerek uyguladığı politikalarla bastırmaya çalışıyor. Bu yüzden ilk önce halkın iradesine, halkın iradesi ile seçtiklerine saldırıyorlar! Bir yandan yüzsüzce “halkın iradesinin seçtiği, gayri meşru darbelerle götürülemez” diyen diktatör diğer yandan halkın çoğunluk iradesiyle gelenleri darbeyle görevlerinden alıyor!

Kuzey Kürdistan kentlerinde halkın seçtiği belediyelere atanan kayyum ile beraber aylardır HDP ve DTP li siyasetçilere yönelik gözaltı, tutuklama terörü hızını kesmiyor. Ve dün faşist “TC” devleti Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ yı göz altına alarak bir kere daha Kürt ulusunun nabzını yokluyor! Dün akşamdan itibaren Amed Büyükşehir Belediyesi abluka altında! Daha önceki belediyelere yaptığı gibi bu sefer de önce kayyum atamayan AKP iktidarı ani bir operasyonla belediye başkanlarını gözaltına almıştır…

Dün geceden beri sokakta olan Amed halkı bugün de HDP’nin yaptığı direniş çağrısıyla faşist teröre karşı Amed Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı… Tüm kentte elektrik, telefon, internet iletişimini kesen valilik polisi halkın üzerine saldırmaktan geri kalmadı… Yüzlerce insan gözaltında! Öyle ki halkın seçtiği HDP milletvekilleri dahi yerlerde sürüklenerek polis copundan “nasiplerini” aldılar…
“Bana sapladığın bıçağı kahkahaya çevireceğim” diyen Gültan Kışanak Amed’ in kanlı zindanlarını bilir! İşkenceyi bilir, zulmü bilir, direnmeyi bilir… Gözaltı, tutsaklık ile yıldırılamayacağını 12 Eylül faşizminin kanlı zindanlarında ispatlamıştır… O tepeden gelmiş bir bürokrat değil; Amed’in zindanlarından çıkmış Amed halkının oyuyla seçilmiş yiğit bir Kürt kadınıdır. O kendisine saplanan bıçağı kahkahaya çevirmiştir. Mücadelesiyle  kürt kadınını ezilmişliğini direnişe çeviren, kadının ve halkının özgürlüğü için faşizme direnen kadınlar..Kimliksizleştirmeye, karşı kadını kendisi için siyaset yapma noktasına getiren ve her gerici iktidara karşı dik durmayı bilen kadınlar..Bunun için AKP iktidarı her türlü işkenceyi reva görüyor.

Nerede olursak olalım her alana kadının rengini ve mücadelesini taşımalıyız.Eğer bu saldırıyı direnişle geri püskürtmezsek bunun arkası çok daha kıyıcı bir şekilde gelecektir.Bizler, Sosyalist Kadınlar Birliği, Avrupa Alevi Kadınlar Birliği, Yekitiya Jinên Kurdistan, ATİK Yeni Kadın  ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi olarak başta kadınlar olmak üzere Avrupa’da yaşayan devrimci-demokrat-ilerici bütün kurum ve kişileri bulunduğumuz her alanda faşizme karşı birleşik mücadeleyi yükselterek Kürt ulusuna yönelik saldırganlığı boşa çıkarmaya ve halkların ortak mücadelesini kuşanmaya çağırıyoruz!
– BERXWEDAN JİYANE!

– AMED HALKIYLA, TÜM KÜRT ULUSUYLA BİRLİKTE FAŞİZME ve ERKEK EGEMEN SÖMÜRÜ DÜZENİNE KARŞI; SOKAKLARA DÖKÜLELİM!

– JİN JİYAN AZADİ!
– HALKIN İRADESİ TESLİM ALINAMAZ!
– GÜLTAN KIŞANAK ve FIRAT ANLI DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!
– YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA!
– KAHROLSUN FAŞİZM!

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)
– Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB)
– Yekitiya Jinên Kurdistan (YJK-E)
– Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH)
-ATİK Yeni Kadın

27 Ekim 2016

Share