10.Kurultay Öncesi, ADKH Bölge Toplantıları Gerçekleştiriliyor

ADKH (04.09.2017) – Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan Avrupa Demokratik Kadın Hareketi 10.Kurultayı, her üyenin aynı zamanda delege olduğu tüzük gereğince salt çoğunluk sağlanamadığı için yapılamamıştı.Gerçekleştirilemeyen kurultayın gelen irade onayınca tartışma toplantısına çevrilmesinin ardından merkezi komisyon, örgütlü bulunduğu her bölgede toplantı yapma kararı almıştı. Alınan kararın ardından 2 Temmuz 2017 tarihinde Fransa’nın Mulhous bölgesindeki ADKH üyeleriyle ilk buluşma gerçekleştirilerek bölge toplantılarına start verilmiş oldu.

2-3 Eylül’de Viyana, Güney Almanya ve  NRW Bölgesinde üç Toplantı Gerçekleştirildi

Yaz döneminin bitmesiyle birlikte planlanan bölge toplantılarına kalınan yerden devam ediliyor. ADKH 9.Dönem Komisyonu olarak yapılan görevlendirme ve belirlenen gündemlerle bölgelerde gerçekleştirilen toplantılarda başta bu yılki kurultayın gerçekleştirilememe gerekçeleri sunularak buna bağlı olarak çözüme yönelik çeşitli tartışmalar yapıldı. ADKH nin üyelik ve delegelik anlayışının da anlatıldığı sunumlarda, örgütsel anlayışın yanı sıra kurultayın gündemini de içeren siyasal yöne de vurgu yapıldı. Aynı zamanda bölgelerin özgün durumlarının da konuşulduğu toplantılarda kadınlar mücadeleye dönük düşüncelerini de aktif olarak belirttiler. 2 Eylül tarihinde Almanya’da bir süredir kayıp olan Saray Güvenin katledilmesinin de protesto edildiği toplantıda kadınların yaşadığı şiddete dair sohbetler gerçekleştirilerek yaşamın her alanında mücadele vurgusu da yapıldı.

Yapılan planlamaya bağlı olarak önümüzdeki hafta ADKH olarak avrupanın örgütlü bulunulan birçok bölgesinde de kurultay hazırlık toplantıları yapılmaya devam edilecek. İkinci bir çağrıyla Almanya’nın Ludwigsburg kentinde yapılacak olan ADKH 10.Kurultayı 30 Eylül 1 Ekim 2017 tarihinde “Ekim devriminin 100.yılında Kadın mücadelesinin özgünlüğü ve zorunluluğu” şiarıyla gerçekleştirilecek.