Avrupa Demokratik Kadın Hareketi 25 Kasım’ı çeşitli eylemliliklerle karşıladı

Tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü olan 25 Kasım bu yılda çeşitli etkinliklerle ele alınarak şiddete karşı farkındalık yaratılmaya çalışıldı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde kadın mücadelesi yürüten ADKH 25 Kasım’da  ortak veya kendisinin organize ettiği bir dizi eylemlilik gerçekleştirdi.

Mulhouse da Kadına Şiddete Hayır!

Fransa’nın Mulhouse şehrinde Kadına Şiddete Hayır Paneli gerçekleştirildi. ADKH, Yeni Kadın, Kürt  Kadınları  ve Alevi Kadınları’nın  katılımıyla  gerçekleşen panelde tartışmalara katılımın aktif olması sevindiriciydi. Kısa bir tarih açıklamasının ardından, her toplumda Kadına uygulanan şiddetin özünün değişmediği ve buna karşı birlikte örgütlü mücadelenin önemi vurgulandı. Son istatistiklerle de dikkat çekilen sorunda, Fransa’daki son gelişmelere değinildi ve en kısa zamanda bölgede Kadın Platformu oluşturma dileğiyle dayanışma duyguları içerisinde panel sona erdi.

Innsbruck’ta 25 Kasım Eylemi

Uluslararası kadına yönelik şiddete karşı dayanışma ve mücadele gününde Frauenvernetzungsgruppe AEP (Arbeitskreis Emanzipation und Partnerschaft)  çatısı altında yerli ve göçmen kadın kurumlarının ve  ADKH Innsbruck’un ortaklaşa düzenlediği bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Genç bir kadının, kadına şiddeti anlatan dans gösterisi ile başlayan eylemde günün önemini belirten konuşmalar yapıldıktan sonra yürüyüşe geçildi. Yağmur ve soğuk olmasına rağmen yaklaşık 300 kişinin katıldığı yürüyüş canlı müzik ve sloganlarla devam etti. Dünyanın değişik ülkelerinden kadına yönelik her türlü siyasetten sağlığa eğitime şiddet ele alındı. Yaşadığımız ülkede (Avusturya)kadının durumu anlatılırken yasaların her ne kadar kadınları koruyucu olsa da erkek egemen sistemin kadınların özellikle göçmen ve mülteci kadınların kendi haklarını savunması söz konusu olunca cinsiyet ayrımcılığının ortaya çıktığı vurgulandı.

Zürih`te ADKH`ninde  içinde yer aldığı isviçre Kadın Hareketleri Platformu 25 Kasım Yürüyüşü Düzenledi!

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü vesilesiyle Zürih’te Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin de içinde yer aldığı  İsviçre Kadın Hareketleri Platformundan,  Kürt Kadın Hareketi, Yeni Kadın, Sosyalist Kadın Birliği,  Özgür Kadınlar Platformu, HDK/ İ Kadın Meclislerinin  yer aldığı yüzlerce kadının katılımıyla kitlesel  bir yürüyüş gerçekleştirildi.

25 Kasım Cumartesi günü saat 16.30’da, Zürih Polyterasse’de başlayan ve Helvetia Platz ‘da sonlandırılan yürüyüş programı içinde 5 ayrı noktada durularak her kadın hareketi kendi mesajını Almanca- Türkçe sundu. Aufbau Frauenstruktur, FrauenLesbenKasama, Frauen Lora, Frauen Kafi in der RAF Kochareal gibi örgütlerinde katılım göstermiş olduğu eylemde, “Kadına yönelik şiddetin ortadan kalktığı, kadının özgürleşmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini haykırarak, kadına yönelik meşrulaştırılan her türlü şiddet” yürüyüşte teşhir edildi.

Paris’te 25 Kasım Yürüyüşü

Paris’de 25 Kasım vesilesiyle saat 14:00 itibariyle toplanan kadınlar 15:00’e doğru yürüyüşe başladı. Hafta sonu olması nedeniyle yürüyüşe bu yıl katılımın daha yoğun olduğu gözlendi. Çeşitli sendika ve kurumların katılması, kadın hareketlerinin renkliliği ve coşkuyla attığı sloganlar ve şarkılarla yürüyüşün bitiş noktasına gelindi. Kürsüden, şiddetin her türlüsüne karşı kadınların daha çok dayanışma ve örgütlenme çağrıları yapılarak yürüyüş sonlandırıldı.

Viyana’da 25 Kasım etkinliği

 

 

 

 

 

 

 

Viyana’da kadına yönelik şiddetle mücadele gününde bir yürüyüş ve söyleşi gerçekleştirildi.

Adkh’nın içinde yer aldığı Aile içi şiddete karşı Viyana Müdahale merkezi sosyal hizmet uzmanı Tamar Çıtak’la Kadına karşı şiddet temalı söyleşi yapıldı.

Frankfurt’ta 25 Kasım Eylemleri

Frankfurt Kadın Platformu (ADKH, Amara Kadın Meclisi, Yeni Kadın, Courage, Feminist Parti, MLPD) tarafından Frankfurt çarşı merkezinde tutsaklarla dayanışma standı açarak Avrupa’da, Kuzey Kürdistan ve İran’da tutsak olan başta Zeynep Celaliyan olmak üzere politik kadın tutsaklara kart gönderme eylemi yapıldı.

Daha sonra Frankfurt merkez istasyonun karşısında yapılan yürüyüşe kadınlar kendi renkleriyle katılarak kapitalist sistemin ve TC devletinin şiddetini taşıdıkları  pankart ve dövizlerle teşhir ettiler.

Hamburg’da 25 Kasım

“Kadına Yönelik Şiddetin Farklı Yüzleri Varsa Direnişin de Var” şiarıyla Hamburg Kadın Platformu tarafından 25 Kasım’da coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirildi. Geçen yıllara oranla daha fazla kadın kitlelerinin katıldığı gözlemlendi. Hamburg’da faaliyet yürüten tüm kadın örgütlerinin bir platformda bir araya gelmesinin kitlelerin moral ve motivasyonunu yükselttiği görüldü. Platformun ortak almış olduğu kararla tüm kadın kurumları yürüyüşe mor şemsiyeler ve kendi pankartlarıyla katıldılar. Yürüyüş kortejindeki bu renklilik, yürüyüş esnasında kadınlar tarafından işgal edilmiş bir binanın önünden geçildiği sırada burada yaşayan bir grup kadın yürüyüşü selamlayarak bildirilerini okudular. Kadınlar yaşadıkları binanın kadın sığınma evine dönüştürülmesini talep ettiler. Burada da yaşam alanlarının erkekler tarafından gasp edildiğini açıkladılar. Alanlarının gasp edilmesi eylemci kadınlar tarafından da protesto edildi. Saat 13:00’da başlayan eylem kültürel etkinliklerle saat 17:00’de  coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

Londra’da 25 Kasım

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır mücadele günü kapsamında Adkh Londra’da film gösterimi gerçekleştirdi. 25 Kasıma dair yapılan kısa bir konuşmanın ardından İran’da şeriat kanularının uygulandığı bir köyde bir kadının uğradığı şiddet ve sonrasında recm (taşlanarak) edilerek öldürülmesini anlatan Soraya’yı Taşlamak filmi gösterildi.

Köln’de 25 Kasım

 

25 Kasım vesilesiyle Köln’de  Türkiyeli kadın kurumları saat 15.00’te bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Daha sonra  ADKH, Yaşanacak  Dünya, Courage ,Jugendverband REBELL ,MLPD ,Young Struggle ,TJKE, SKB gibi kurumların destek verdiği Koordinierungsgruppe Kämpferisches Frauenbündnis (Mücadeleci Kadınlar Birliği) öncülüğünde bir basın açıklaması yapıldı.  Eylemde Kadın Erbane Grubu ve Demokratik Alevi Kadınlar Birliği’nin de etkinliği oldu.
Ardından kadınlar saat 18.00 itibarı ile Lila Frauen Bündnisses (Lila Kadınlar Birliği) ile birleşerek bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Stuttgart 25 Kasım Yürüyüşü

Stuttgart’ta soğuk ve yağmurlu havaya rağmen kadınlar, kadına ve her türlü şiddete hayır dedi. Adkh’ın da yer aldığı stant ve mitingde yapılan konuşmaların ardından gösteri yürüyüşle bitirildi.