Efrîn için Avrupa kentlerinde binlerce insan sokağa çıktı

1 Milyon İnsan Efrîn için Eylemdeyiz!

Avrupada faliyet yürüten kadın örgütleri 3 Şubat’ta tüm kitlesini Efrîn için alanlara çağırdı.
Kadın hareketlerinin organize ettiği eylemlilikler Almanya’nın Frankfurt, Bonn, Hamburg, Stuttgart şehirlerinde, Fransa’nın Paris, Mulhouse ve Strasbourg, İsviçre Basel, Avusturya İnnsburck ve Londra şehirlerinde onbinlerce insanın katılımı ile gerçekleşti. 1 milyon insanın katılımının hedeflendiği eylemler coşkulu bir şekilde geçti. Çeşitli dillerdeki konuşmalar ve sloganlarla politik mesajlar verildi. Yürüyüşlere Türkiye ve Kuzey Kürdistan’lı örgütlerin yanısıra Avrupalı sosyalist ve anarşist gruplar da katılarak coşkularını, renklerini, tavırlarını yürüyüşe yansıttılar.
Stuttgart
Soğuk havaya rağmen binlerce kişi Türk devletin Efrin işgalini protesto etmek amacıyla Stuttgart’ta bir araya geldi. Yürüyüşe kadınların ve gençliğin katılımı dikkat çekiciydi. Kürtçe ve Almanca sloganlarda Türk devletinin işgal hareketi ve Alman devletinin savaş araçlarının Kürdistan’da Kürt çocuklarını katletme amacıyla kullanıldığı, Merkel ve Erdoğan’ın gizli ittifakı, Avrupa devletlerinin Efrin işgaline sessiz kalışı, ayrıca öso çetelerine karşı ölümsüzleşen ypj savaşçılarının bedenleri üzerindeki eril erkek şiddeti protesto edildi.Yürüyüş boyunca Jin jiyan azadi, deutsche Panzer raus aus Kürdistan sloganları atıldı.
Bonn
Almanya’nn Bonn kentinde 7000-8000 arası kitlenin bulunduğu yürüyüşte esasen çocukların öncülüğünü yaptığı Kürtçe ve Almanca sloganlar atıldı. Efrîn alınmaz, biz kazanacağız, Efrîn halkı da Kobane halkı gibi davasına sahip çıkacak, Efrîn, Kobane, Şinjar Hesenke halki yenilmedi, yenilmeyecek, Deutscher panzer raus aus Kurdistan. Alle Besatzer raus aus Kurdistan sloganları atıldı.
Strasbourg
Strasbourg Avrupa parlementosunun önünde binlerce kişi T.C’nin Efrin’e barbarca saldırısını protesto etmek için toplandı. Alevilerin yönettiği yürüyüş deyişler eşliğinde harekete geçerek Fransızca Efrin’de yaşanan katliamla ilgili açıklamalar yapıldı. Suriye’li gurupların yanında Fransız’lardan da küçük bir gurup solganlarıyla renk kattılar.
Londra
1 Milyon Efrîn için eylemdeyiz şiarı ile Londra’da binler sokağa döküldü. Kadın hareketlerinin organize ettiği yürüyüş güzargah boyunca faşistlerin saldırılarına uğradı ve tüm bu saldırılar geri püskürtüldü. Yürüyüş esnasında iki kişinin polis tarafından gözaltına alınması üzerine kitle oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı ve kitlenin kararlı duruşu ile alınan kişilerin serbest bırakılması üzerine yürüyüş bitiş noktasına doğru devam etti. Yerli kamuoyunun ilgi gösterdiği yürüyüş boyunca ‘Türk askeri Kürdistan’dan Defol!, Her yer Efrîn her yer direniş sloganları aralıksız olarak atıldı.