Filistin Halk Kurtuluş Örgütü’nün simge ismi Leyla Xalid, Türkiye’nin Suriye’de ne işi var?


Filistin Halk Kurtuluş Örgütü’nün simge ismi Leyla Xalid, Türkiye’nin Suriye’de ne işi var? Teröristlere karşı mücadele ettiklerini söylüyorlar, ancak terörist olan onlar. Sivilleri öldürüyorlar. IŞİD’e veya Nusra’ya saldırmıyorlar, halka saldırıyorlar’ dedi

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü (FHKÖ) katılması ardından 1970’li yıllarda, uçak kaçırma gibi bizzat düzenlediği ve içinde bulunduğu eylemler sonucu Filistin’in simge isimleri arasında yerine alan Leyla Xalid, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sorularını yanıtladı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Filistin Ulusal Yönetimi üyesi olarak HDP’nin 3. Büyük Kongresi’ne katılan Xalid ile kongre sonrası davetlilere verilen yemekte konuştuk. Xalid, coşkusundan oldukça etkilendiği belirttiği kongre için, “Birçok üyesinin cezaevinde olduğu bir dönemde böyle bir kongre düzenlemek harika bir iş” dedi. Xalid, “Çünkü bu; tüm partinin baskı altında olduğunu gösteriyor, ancak bunu organize edenler, halka ulaştı ve kongreyi kabul edilen bir referanduma döndürdü” diye ekledi.

‘HDP barışçıl ve demokratik bir yol kullanıyor’

Xalid, kongredeki konuşması sırasında İsrail ile Türkiye politikaları, Filistin ile de Kürt halkının yaşadıkları arasında benzerlik olduğunu söylemişti. Xalid, bahsettiği benzerlikleri şöyle sıraladı: “Tahakküm tahakkümdür. Dünyanın her yerinde benzerdir. HDP barışçıl ve demokratik bir yol kullanıyor. Bunun dışında Kürt halkı silah tutuyor. Bizim için de aynı. Silah tuttuk, Kürtler de halen süregiden işgale karşı silah tutuyor. Çünkü ezilen halklarız; her zaman baskı altındayız. Her iki halk da, İsrail’in bize uyguladığı, Türkiye hükümetinin Kürtlere uyguladığı politikalarla baskı altında. Katliamlar yapıyor, aktivistleri cezaevlerine gönderiyor, binlerce ve binlerce insan şu an cezaevinde. İsrail’in halkımıza yaptığı şey ile aynı.”

‘Terörist olan onlar’

Xalid, haftalardır tüm Ortadoğu’nun gündeminde olan Türkiye’nin Afrin’e yaptığı operasyona dair görüşlerini paylaştı. Operasyonu işgal olarak tanımlayan Xalid, “Türkiye’nin Afrin’de olması işgaldir. İlk olarak, Türkiye’nin Suriye’de ne işi var? Neden? Sonuçta Suriye komşu bir ülke. Kriz ve savaş öncesi Suriye Türkiye için kapılarını açmıştı. Şimdiyse Türkiye askeri ordusu Suriye’de ve orada savaşıyor. Buna hakkı yok. Teröristlere karşı mücadele ettiklerini söylüyorlar, ancak terörist olan onlar. Çünkü; uluslararası hukuku ihlal ediyorlar, Suriye egemenliğini ihlal ediyorlar ve şimdi sivilleri öldürüyorlar. IŞİD’e veya Nusra’ya saldırmıyorlar, halka saldırıyorlar. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi olarak Türkiye’nin Suriye’deki işgalini net bir şekilde kınadık” diye konuştu.

demokrasi57.com