Mersin Kadın Platformu’ndan Diren Coşkun’a destek

Mersin Kadın platformu, ölüm orucundaki tutsak Diren Coşkun’a destek için 3 günlük açlık grevi eylemi başlattı

Mersin (19-02-2018) Mersin Kadın Platformu, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde kalan ve ameliyat-tedavi hakkı engellendiği için ölüm orucuna başlayan Diren Coşkun’a destek açıklaması yaptı

Mersin LGBTİ binasında düzenlenen basın toplantısında Platform adına Mersin LGBTİ Yedi Renk Derneği üyesi Mihrican Zorlu Günok konuştu. Açıklama öncesi LGBTİ aktivisti Yağmur Arıcan, Coşkun’a destek olmak için önümüzdeki günlerde 3 günlük açlık grevi eylemi başlatacağını aktardı.

Açıklamasında toplum genelinde artan şiddete dikkat çeken Günok, “Sadece dışarıda değil trans bir bireyin hapishanede bile huzur bulabilmesi mümkün değil. Dört duvardan başka hiçbir özelliği olmayan bir hapishane koğuşunda ayrıca bir tecrit odasında bile diğer mahkûmlardan kat kat daha fazla şiddete maruz kalmaktadırlar” dedi. Diren Coşkun’un Ocak ayında başlattığı ölüm orucunun bu şiddete verilen bir cevap olduğunu kaydeden Günok, şöyle dedi: “Ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için verdiği dilekçeleri geri çeviren hapishane yönetimi, onu bezdirmiş, tecrit koşullarında yaşadığı zorluklar, uğradığı taciz ve deneyimlediği ayrımcılık onun böyle sert bir eylem kararı almasına neden olmuştur. Diren’in talepleri taleplerimizdir.”

Gazete Patika

Share