Avrupa’da 8 Mart Etkinlikleri/Foto Haber

 

STUTTGART/ Stuttgart’ta çeşitli ırk ve örgütlerden oluşan Kadın Platformu 8. Mart’ta  standlarıyla Schlossplatz meydanında bir araya geldi. Miting alanında örgüt aktivistlerinin konuşmaları ve İranlı kadınların baş örtülerini çıkarma gösterimi sonunda yürüyüşe geçildi. Güzel havanında katkısıyla  çoşkulu sloganlar eşliğinde yürünmeye başlandı. Sıklıkla “Ich war, ich bin, ich werde sein, die Revolution wird die Menschheit befreien.” (vardım, varım, var olacağım, devrim insanların kurtuluşu olacak) ve Frauen die kämpfen sind Frauen die leben, lasst uns das System aus den Angeln heben( Mücadele eden Kadınlar, yaşayan kadınlardır, gelin bu Sistemi devirelim), Her yer Efrin, her yer direniş sloganlarıyla yürüyüş alana geliş sonrası son buldu.

MULHOUSE/8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü Fransa’nın Mulhouse kentinde Türkiye Kuzey Kürdistan  ve Fransız kadınlarının ortak düzenlediği yürüyüş ile kutlandı. Yürüyüş saat 15.00’de Place  Franklin’de başlayan yürüyüşe Mouvement Démocratique des Femmes (ADKH) de ACOTF, Centre Culturel des Alevis, ATIK, l’UD CGT 68, le PCF, le NPA , le Front Social, la Ligue des Droits de l’Homme, le Planning Familial kadın kurumları katılım gösterdi . Yürüyüş başlamadan önce kurumlar bildirilerini  okudu. Bildirilerde  Ataerkil sistemi tersine çevirmek işyerinde, ailede ve bir bütün olarak toplumda eşitliği sağlamak için her zamankinden daha fazla, dünyanın her yerinde kadınların harekete geçmeli ve mücadelenin bir parçası olmalıdırlar. Dünyanın her yerinde daha fazla sömürmek ve talan etmek için savaşları körükleyen emperyalizm, bugün Efrin’de işgal savaşı başlatan kukla T.C devletini desteklemektedir. Din, ırkçılık, milliyetçilik ve cinsiyetçilik gibi tüm gericilikleri besleyerek insanlığı karanlığa sürüklemektedir denildi. Yürüyüş boyunca sloganlarımız daha iyi anlaşılması için Fransızca yoğunluktaydı. Yürüyüş boyunca Jin Jiyan Azadi , FEMMES VIE LIBERTÉ , HER YER AFRİN HER YER DİRENİŞ ,SOLUTION POLITIQUE POUR KURDISTAN, TRAVAIL ÉGAL,SALAIRE ÉGAL , STOP A LA VIOLENCE CONTRE LES FEMMES sloganları atıldı.

PARİS/ Fransa’nın başkenti Paris’de 8 Mart büyük bir çoşkuyla kutlandı. Paris’in République Meydanında saat 15:30 toplanan kadınlar, aramızda olmayan kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşu yaptı. Daha sonra bir çok kadın hareketleri açıklamalarını okudu. Afrin Kadın Platform içinde yer alan ADKH’de flamalarıyla alanda yerini aldı.

Platform adına okunan açıklamada, Ortadoğu’da on yıllardır sürmekte olan kirli şavaşlar yetmiyormuş gibi bu kez de Türk işgal harekâtı sahne aldı. Türk devleti’nin  Afrin’e başlattığı bu saldırının  Suriye ve Rojava’dan pay kapmak amaçlı olduğunu tüm dünya kamuoyu biliyor aslında. Ancak aynı kamuoyunun, Türk işgal harekâtının başından beri sayısı yüzlerle ifade edilen sivili katlettiklerine sessiz kaldıklarını da biliyor. Çoğunluğunu kadın ve cocukların oluşturduğu sivil katliamı vurgusu ayrıca öne çıktı. Fransız basınının yoğun ilgi gösterdiği 8 Mart etkinliğine şiddetli yağmura rağmen, önemli çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce  insan katıldı. Meydan adeta enternasyonal şölene dönüştü. “Eşit işe eşit ücret” sloganları eşliğinde Fransız kadın hareketleri,Feministler, göçmen kadın hareketleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları saat 17:30’dan itibaren yürüşe geçti.Afrin Kadın Platformu, hazırladığı pankartın ardında kendi  kortejini oluşturuldu.

Yürüyüş, güzergâh boyunca Afrin’in  özgürlüğü için sloganlar, marşlar ve halaylar eşliğinde saat 19:30 Opéra  alanında zılgıt ve dayanışma şiarları eşliğinde son buldu.

VİYANA/ Viyana kadın kurumlarını ortak çağrısıyla bir araya gelen ve aralarında Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin de yer aldığı  kadinlar Viyana Westbahnhof’da toplanarak burda yapılan konuşmalardan sonra saat 17:00’da yürüyüşe geçerek sloganlar  eşliğinde   Museums Quartier’e kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. ADKH adına bir konuşma yapıldı sloganlar ve ortak mücadele vurgusu yapılan yürüyüş konuşmalardan sonra  saat 20:00’da bitirildi.

İSVİÇRE/ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İsviçre’nin Lausanne şehrinde ADKH, SKB LAJIN Kadın Meclisi, kadınların birlik ve mücadele ruhunu kuşanarak ,Lausanne merkezde 12-15 saatleri arası stant açıp bildiri dağıtımı yaptılar.

KÖLN/ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle Köln Dom kilisesi önünde toplanan kitle mitinge saygı duruşu ile başladı. 8 Mart’ın tarihi ve Efrin özgülünde gelişen olayları anlatan açılış konuşması ardından açık mikrofon, çocuk korosu ve farklı dillerden söylenen türkülerle devam ettiler.

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi mitingin ardından Düsseldorf 8 Mart merkezi yürüyüşüne katıldı. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Düsseldorf belediyesi önünde sonlandırıldı. Yürüyüşe Adkh, Courage, Yeni Kadın, SKB, Rebell, Antifa, Feminist hareket katıldı.

FRANKFURT/Frakfurt’ta Kadınlar 8 Mart ve Efrin için alanlardaydı!
Frankfurt’ta kadın hareketleri 8 Mart vesilesiyle kadının rengini,isyanını ve direnişini alanlara taşıdılar.
Birinci eylem; 8 Mart günü aralarında  ADKH’nin de bulunduğu  çok sayıda çeşitli ulus ve milliyetlerden devrimci,demokrat,sosyalist ve feminist kadın örgütlerinin ortak çağrısıyla kadınlar Frankfurt şehir merkezinde toplandılar. Kadına yönelik her türlü  eşitsizlik,baskı ve şiddetin   kadının rengi ve isyanıyla eyleme döken kadınlar burada  miting şeklinde eylemi sürdürdü. Kadın örgütleri yaptıkları konuşmalar ve açıklamalarla 8 Mart’ın tarihsel  gerçekliğine vurgular yaparken, güncel olarak dünyanın her yerinde kadına yönelik  erkek egemen sistem tarafında uygulanan her türlü şiddet  ve eşitsizlikler teşhir edildi. Müzik dinletisinin ardından DGB Hausa kadar yüründü. Burada eylem salon etkinliğiyle son buldu.
İkinci eylem; Efrîn için  Amara Kadın Hareketinin çağrısıyla Frankfurt merkezi tren garında bir araya geldi kadınlar. ADKH’nın pankart ve bayraklarıyla  katıldığı eylem şehir merkezine  doğru davul-zurna  ve zılgıt eşliğinde  coşkulu bir şekilde  yürüyüşe geçildi. Yol boyunca Efrîn halkıyla dayanışma mesajlarının paylaşıldığı eylem, çevredekilerin ilgisini çekti.  Şehir merkezine  vardıktan sonra eylem burada miting şeklinde devam etti. Daha sonra  davul zurna eşliğinde halaylar çekildikten sonra eylem sona erdi.

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Yaşasın Kadınların Dayanışması  ve Mücadelesi