Kadıköy’de Dersim’e yapılması planlanan barajlar protesto edildi

Dersim’de yapılması planlanan yeni HES projelerini protesto etmek için yüzlerce kişi Kadıköy’de bir araya geldi.

Dersim Dernekler Federasyonu’nun çağrısı ile Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan kitle ‘Dost ve düşman bilsin ki Dersim’de doğa kazanacak’ pankartı açarak İskele Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.  Dersim’deki Hidroelektrik Santral (HES) projelerini ve doğa talanını, İskele Meydanı’na kadar gerçekleşen yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto etti.

“Munzur özgür akacak”, “Munzur’da baraj istemiyoruz”, “Her yer isyan her yer direniş”,  “Baraj yapma başına yıkacağız başına”, , “ Dersim onurdur onuruna sahip çık” gibi sloganların atıldığı eyleme İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Patika İnisiyatifi, Kuzey Ormanları Savunması, Devrimci Parti destek verdi.

İskele Meydanı’nda toplanan kitle tarafından burada basın açıklaması gerçekleştirildi. Grup adına basın açıklamasını gerçekleştiren DEDEF üyesi Hasan Hayri Şenli okudu. Dersim’de yapılaması planlanan HES’lere karşı yeniden ayakta olduklarını belirten Şenli şöyle devam etti.

“Dersim son yılların en ağır ve en yoğun saldırılarla karşı karşıya. OHAL koşullarını da kendine güç edinen hükümet ve sermaye, onca yargı kararlarına rağmen Konaktepe Barajı ve HES 1-2 için aldığı acele kamulaştırma kararı, yaz aylarında olduğu gibi askeri operasyonlardan sonra yakılan ormanlar, kayyum atanan belediye, halkın uzun zamandır emekleriyle ördüğü festivali gasp etmesi.

Doğamızı ve yaşam alanlarımızı yok etmek istiyorlar 

Sularının ve topraklarının yasa ve yönetmeliklerle sermaye sahiplerine devredildiğini de belirten Şanlı atalarımızın, dedelerimizin yüzyıllardır koruduğu bizlere emanet ettiği yaşam alanlarımızdan göçe zorlanarak yurtsuzlaştırılıyoruz dedi.

Ayaktayız…

Devamında şöyle konuşan Şanlı “Yaşamın çağrısına kulak verenlerle birlikte ‘bütün temel haklarımız için, barış ve insanca yaşam için, eşit, özgür demokratik bir ülke için ayaktayız.”

“İnsanca yaşamı savunmak, emekçilerin, ezilenlerin, mağdurların, yoksulların, işsizlerin kadınların, gençlerin, çevrecilerin, barış yanlılarının sesine ses vermek için ayaktayız.”

Basın açıklamasının son bulmasıyla birlikte eylemde yer alan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş konuşma yaptı. Konuşmasının ardından Dersim yöresine ait ağıt söylendikten sonra eylem son buldu.

gazetepatika7.com