Kaos GL, 2017 Nefret Suçları Raporu’nu açıkladı

Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği (Kaos GL), ‘2017 Yılında Türkiye’de Gerçekleşen Homofobi ve Transfobi Temelli Nefret Suçları Raporu’nu yayımladı.

Prof. Dr. Melek Göregenli’nin yazdığı anket yoluyla hazırlanan raporda paylaşılan 117 anketin, 93 mağdur ile 24 tanık tarafından yanıtlandığı belirtildi.

“Nefret suçu meşrulaştırılıyor”

Raporda nefret suçlarının kamu otoriteleri tarafından meşrulaştırıldığı belirtilirken, saldırıların yarısından fazlasında iki veya daha fazla sayıdaki görgü tanığının gözü önünde yapıldığı ifade edildi.  Görgü tanıklarının yarısından fazlasının (%55) olaylara tepki vermediği açıklanırken, yüzde 15’i mağdurları destekleyici tavır aldı.

Rapora göre, 2017 yılında homofobi veya transfobiye dayalı nefret suçlarının büyük kısmı okulda, evde, evin civarında, toplu taşıma araçlarında veya duraklarında, kafe ve barlarda, sokakta veya diğer kamusal alanlarda işlendi.

Raporda, nefret suçlarının çoğunlukla kamusal alanlarda yaşanması “kişilerin görünür olmasıyla ilişkili olarak düşünülebilir” şeklinde açıklandı.

270 ihlalden 58’i öldürmeye teşebbüs

Rapora  göre mağdurlar, ortalama olarak vaka başına ikiden fazla hak ihlaline maruz kaldı. 270 ihlalden 58’i öldürmeye teşebbüs, fiziksel şiddet, silahla yaralama, cinsel saldırı ya da cinsel saldırıları içerecek biçimdeki fiili saldırılar olarak gerçekleşti. Bu suçları içeren toplam 52 vakadan sadece 14’ü polise bildirildi, 5’i mahkemeye taşındı.

Rapora göre, vakaların beşte üçünde failler iki veya daha fazla sayıda kişiden oluşuyor. 117 olaydan 32’sinde ise failler üçten fazla kişiydi.

www.gazetepatika7.com