Nisan ayında 30 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nisan ayı raporunu yazılı bir açıklamayla paylaştı. Bir önceki aya göre kadın cinayetlerinde yeniden artış olduğuna dikkat çekilen raporda, “Mart ayında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün etkisiyle kadın hareketinin yükselişi, kadınların meydanları doldurması ve tüm tarafların kadına ve çocuğa yönelik şiddeti kınaması bu düşüşte etkili olmuştu. Bu tutumun devam eden günlerde sürmemesi tekrar şiddeti arttırıyor. Nisan ayında kadınlar yine kendi hayatlarına dair karar almak istediği için öldürüldü. Bu ay içerisinde öldürülen 30 kadından 10’u bu sebeple öldürüldü. Bir önceki aya göre kadın cinayeti sayısında artış oldu” denildi.

Nisan ayında kadın cinayetinin en çok işlendiği illerin İstanbul, Adana, Antep, Kocaeli olduğu vurgulandı. 3 kadının da hala yaşam mücadelesi verdiği paylaşılan raporda şunlar belirtildi: “Adana’da barda oturan 19 yaşındaki Dilek K., kimliği belirlenemeyen bir erkek ile tartışmaya başladı. Aynı kişi tarafından pompalı tüfekle saldırıya uğrayan Dilek K. ağır yaralandı, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Tekirdağ’da evli olduğu erkeğe boşanma davası açan Hediye B., hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı bulunan aynı şahıs Eyüp B. tarafından delici aletle ağır yaralandı. Kayseri’de Sibel İ., ayrıldığı erkek Fuat Duygulu tarafından kesici aletle ağır yaralandı. Sibel İ.’nin hastanedeki tedavisi sürerken sanık Duygulu tutuklandı.”

Çocuk istismarı tüm hızıyla devam ediyor

Raporda, basına yansıyan haberlere göre 51 çocuğun istismara maruz kaldığı bilgisine ulaşıldığı belirtilerek, 51 çocuktan 26’sının okulda, 10’unun ise evde istismara uğradığı aktarıldı. Çocuğa yönelik istismarın bu sayıdan çok daha fazla olduğu vurgulandı.

Raporda şöyle devam etti: “Nisan ayında öldürülen kadınlardan 10’u kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü; 10’unun ölüm nedeni cinayet şüphesi taşırken, 5’inin failinin neden öldürdüğü bilinmiyor. Ayrıca bu işlenen kadın cinayetlerinden 2’si kadın boşanmak istediği için gerçekleşirken; kadınlardan 2’si ekonomik nedenlerle ve 1’i ayrılmak istediği için öldürüldü. Kadınlar yakınları tarafından öldürülmeye devam ediyor. Kadınların 11’i evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 1’i imam nikahlı olduğu erkek, 2’si oğlu ve 2’si akrabası tarafından öldürüldü.”

www.gazetepatika.com