Çiçek Otlu; “Katledilenlerin cenazelerine katılmam ilk görevimdir”

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu ve Genel Başkan Vekili Fadime Çelebi’nin de aralarında bulunduğu sosyalistlerin yargılandığı davaya Çağlayan’daki İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savunma yapan Otlu, duruşmaya götürülmemesine tepki gösterdi, “Savunma hakkım kısıtlanmıştır” dedi.

İddianamede LİMTER-İş Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter için, “Rahatsızlığından dolayı öldü” ifadesinin yer aldığını belirten Otlu, “Bu yanlış bir ifadedir. Süleyman Yeter karakolda işkence ile katledilmiştir ve katleden polis ceza almıştır. İddianame bunun gibi yanlışlıklar ile hazırlanmıştır” dedi.

Otlu, iddianamede suç olarak gösterilen devrimcilerin cenaze törenlerine katılması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Suruç’ta katledilen düş yolcularının, Soma’da katledilen işçilerin, Rojava’da hayatını kaybeden devrimcilerin, katledilen kadınların cenazelerine katılmam ilk görevimdir. Eğer bunlara katılmamış olsaydım, başkanı olduğum sosyalist partimdeki görevimi yerine getirmemiş olurdum.

Bir sosyalist olarak yargılanıyor olmak bizim için onurdur. Ancak kadın katilleri, DAİŞ sanıkları üye olduklarını kabul ettikleri halde serbest bırakılmaktadır. Hukuksuzluğun, yargının durumu herkesi rahatsız etmektedir. Bu ülkede herkes adalet istemektedir.

Dosyadan suç iddiası değil, sosyalist hayat görüşü ve partimizin yasal ve demokratik faaliyetleri çıkar. Bu sebeple bu dosyada yargılanan tüm sosyalistlerin ve tarafımın derhal serbest bırakılması gerekmektedir.”

Otlu’nun ardından Ali Haydar Keleş savunma yaptı, “Suruç’ta, Rojava’da yaşamını yitirenler şehitlerimizdir ve O’nların cenazelerine ve anmalarına katılmayı borç bilirim” dedi. Hasan Ocak’ın katillerinin cezalandırılmadığını belirten Keleş, “Hasan Ocak’ı katledenler yargılanmazken, O’nu anmak suç olarak gösteriliyor. Hasan Ocak’ın kim olduğunu bilmeyen savcı Cumartesi Anneleri’ne, Gazi halkına sorsun” diye konuştu.

Otlu’nun da içinde olduğu 5 kişinin tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 27 Eylül’e erteledi.

Kaynak/ETHA