Dilan’ı ağır yaralayan polise ödül gibi ceza talebi

Gezi Parkı eylemleri sırasında polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük’ün anmasına katılan üniversite öğrencisi Dilan Dursun’u gaz bombası fişeğiyle başından vurarak ağır yaralayan polis, 5 yıl sonra bulundu. Cumhuriyet’in haberine göre soruşturmayı yürüten Ankara Savcılığı, olay tarihinde gaz tüfeği kullanmaya yetkili polislerin cep telefonu sinyal bilgilerini inceleyerek, polis Serkan Kurnaz’ın ismine ulaştı. Ancak savcılık, Dilan’ı arkadan hedef gözeterek vuran, beyin kanaması geçirip 4 gün yoğun bakımda yatmasına ve yüzde 10 engelli kalmasına neden olan polis Serkan Kurnaz hakkında “Kasten öldürmeye teşebbüsten” değil “Blinçli taksirle yaralamaya sebebiyet vermekten” dava açtı.

İddianamede şüpheli polisin 2 yıla kadar hapisle yargılanması ve dava sonunda verilecek cezanın da paraya çevrilmesi istendi.

‘Para cezası verilsin’

Şüpheli polis Serkan Kurnaz hakkında taksirle yaralanmaya sebep olmak suçundan dava açan Ankara Cumhuriyet Savcısı hazırladığı iddianamede, Serkan Kurnaz’ın 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve verilecek cezanın da adli para cezasına çevrilmesi istendi. İddianamede, şüphelinin Dilan’ı hedef gözeterek, kasten yaraladığına dair delil elde edilemediği öne sürülürken, şu değerlendirme yapıldı:

“Şüphelinin ne olursa olsun düşüncesi ile yani olası kast ile eylemi gerçekleştirdiğine dair kanıt da dosyada mevcut değildir. Gaz teçhizatı kullanmakla görevli şüpheli, göstericiler arasında bulunan şikâyetçinin yaralanması hadisesinde, ön gördüğü neticeyi istememesine karşın, sonucun meydana gelmesine neden olmuştur. Bu sebeple olayda bilinçli taksirin varlığını kabul etmek gerekmektedir. Aksine bir görüşün kabulü halinde ise bu tür gösteriler sırasında yapılan her atışın herhangi bir kişiye isabet etmemesi durumunda dahi görevlilerin kasten yaralamaya teşebbüs, kasten yaralama gibi eylemlerle sorumlu tutulmasına neden olacaktır.”

Savcılık, olayla ilgili görev yazılarını değiştiren Emniyet personeli hakkında yapılan şikâyete ise takipsizlik verdi.

Ne olmuştu?

Gezi Parkı direnişinde polis Ahmet Şahbaz’ın ateş etmesi sonucu katledilen Ethem Sarısülük’ün cenaze töreninin yapıldığı 16 Haziran 2013’te, Kızılay Meydanı’nda eylem yapıldı. Ancak polis, toplanan kalabalığa müdahale etti. Dilan Dursun’un arasında bulunduğu bir grup, Kurtuluş Parkı’na doğru kaçtı. Dilan, buradan kaldığı yurda gitmek için yürüdüğü sırada arkadan yaklaşan plakasız bir akrep aracından atılan gaz bombası başının arkasına isabet etti. Ağır yaralan ve beyin kanaması geçiren Dilan, 4 gün yoğun bakımda kaldı. Gaz fişeği, Dilan’ın yüzde 10 görme kaybına neden oldu. Dilan, bu olay nedeniyle yaşamı boyunca orta derece kronik baş ağrısıyla yaşayacak.

www.gazetepatika8.com

Share