Ekonomik kriz kadınların emeğine de göz dikti

Jin News’in haberine göre Urfa’nın Birecik ilçesinde 18 işletmenin tamamının kadınlara tahsis edildiği Şire Pazarı’nda, ekonomik krizin ardından işletmelerin sayısı 6’ya düştü. Şire kelimesinin anlamı her ne kadar “üzüm ve diğer meyvelerin suyu” olsa da Şire Pazarı, Birecikliler için kurutmalık sebze ve pastırma çeşitlerine ulaştıkları önemli mekanlardan biri. Baharat, kurutmalıkların ve yöresel lezzetlerin hazırlanarak satışa sunulduğu Şire Pazarı’nda kadınlar, el emeği ürünlerinin satışı ile ekonomik kalkınmalarını sağlama mücadelesi veriyor.

Bahçelerden toplanan patlıcan, biber, domates ve kabak gibi ürünleri özel aletlerle oyup güneş altında kurutarak satışa hazır hale getiren kadınlardan Zeliha İncedağ, ekonomik krizden kaynaklı bu sene gözle görülür şekilde müşteri kaybı yaşadıklarını vurguladı.

‘Emeğimin karşılığını alamıyorum’

Ürünlerinin tamamının doğal olduğunu vurgulayan Zeliha, özellikle son 2 yıldır müşteri sayısında düşüş olduğuna dikkat çekti. Zeliha, “Özellikle son 2 yıldır müşterimiz olanlar bu sene bakıyoruz ki daha ucuza satış yapan dükkânlara yönelmiş durumda. Ekonomik krizden kaynaklı ne müşteri dükkânlara geliyor ne de işçilerimize verecek maaş bulabiliyoruz. Sabah saat 06.00’da başlayan mesaim akşam 21.00’a kadar devam ediyor. Dışarıya koyduğumuz tezgâhlarda kurutmaya bıraktığımız salçalık ürünleri, günde 6 kere karıştırıyoruz. Bu kadar emek eriyorum ancak emeğimin karşılığını alamıyorum” diye konuştu.

‘Kendime zaman ayıramıyorum’  

Yaptıkları işin çok zahmetli olduğunun altını çizen Zeliha, kendine zaman ayırmakta dahi zorlandığını kaydetti. Zeliha, “Mesela kurutmalıklar ve nar ekşisini müşteriye ulaştırmak için en az 4-5 gün emek veriyoruz. Yaptığımız iş çok zahmetli ve zor. Öyle günler oluyor ki evimde zaman geçirdiğimi, kendime zaman ayırdığımı bile hatırlamıyorum” dedi.

‘3 ay çalışıyoruz’

Pazar yerinden en çok turistlerin alışveriş yaptığını belirten Zeliha, şöyle devam etti: “Şire Pazarı’ndaki ürünleri Bireciklilere zaten satamıyoruz. Çünkü insanlar evlerinde yapıyor bu ürünleri. 3 aylık bir sezon çalışması yapıyoruz ve tüm kazancımızı da 3 ayda yaptığımız satışlardan sağlıyoruz. Yurtdışından gelenler oluyor en çok onlar alışveriş yapıyor. Burada satışını yaptığımız ürünlerin yaş halini gücümüz oranında gidip halden parayla satın alıyoruz. 5 kadın ve eşimin emeğiyle şu an bu işletmeyi ayakta tutuyoruz. Sağlık sorunları yaşıyorum fakat sigortamız yok, resmi tatilimiz yok, haftalık iznim yok. Dolayısıyla yaptığım emeğin karşılığını alamıyorum.”

Urfalı kadınlara çağrı 

Urfalı kadınlara çağrı yapan Zeliha, emeğin önemli olduğunu kaydetti. Zeliha, “Tüm zorluklara rağmen Urfalı kadınları çalışma yaşamına davet ediyorum. Zorluklar karşısında emeğinin mücadelesini vermek kadar güzel bir şey yok. Ben isterim ki Şire Pazarı’nda sezonluk değil her dönem açısından kadınların çalışabileceği işletmeler olsun ve kadınlar birbirlerine destek olsun” ifadelerini kullandı.

gazetepatika8.com

Share