CUMARTESİ ANNELERİ’NE SALDIRI

MUZAFFER ORUÇOĞLU:
Cumartesi Anneleri ’nin 700. haftaya giren Galatasaray Meydanı’nındaki oturma eylemi, öz itibariyle bir uzun yürüyüştür. Devlet, halkın vicdanında yankısını bulmaya başlayan bu haklı eylemi bugünkü saldırısıyla kırmaya ve tamamen yasaklamaya kalkıştı. Tarih dediğimiz şey bir yönüyle Spartaküs’ün, Mazdek’in, Baba İshak’ın, Şeyh Bedrettin’in, Pugaçev’in, Tupaç Amaru’nun ve benzerlerinin cesetlerini yok eden, ama adlarını yok edemeyen ölü devletler tarihidir. Ne hikmetse, yok eden mevta oluyor, yok edilen ise yaşıyor.

EMEK GAZETESİ:
Galatasaray Meydanı’na gelen ailelere polis saldırdı: Berna Tosun ve Maside Ocak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Beyoğlu Kaymaklığı tarafından Cumartesi Anneleri’nin etkinliği yasaklandı. İstiklal caddesi’nde “benim annem cumartesi ve beni bul anne” şarkıları yankılanıyor.

HÜSEYİN AVNİ DEDEKARGINOĞLU:
BENİ BUL ANNE!..
Değerli yoldaşlarım;
Bugün saat 12.00’de Galatasaray Meydanı’nda yapılacak olan Cumartesi Annelerinin 700.Hafta yapacakları etkinliğe izin verilmedi.
Çok sayıda polisin gösteriye katılmak için gelen duyarlı insanların etrafını çevirdiği Galatasaray Meydanı’nda ve çevresinde yaklaşık yirmi kişi gözaltına alındı. Bir ara ortam iyice gerginleşti ve polis gösteriye katılmak için gelenlere saldırıda bulundu. Baskılar bizi yenemez sloganları altında devlet tarafından kaybedilen evlatlarını arayan ezilen büyük insanlık ailesinin soylu yiğit annelerini ve onlara destek vermek için gelen devrimci demokrat sosyalist yurtsever ve yüreğinde vicdan olan tüm duyarlı insanları büyük bir saygıyla selamlıyorum. Bu mücadele katiller hesap verene kadar devam edecektir. İnsanlık onuru işkenceyi yenecektir. Egemen sınıfların baskı ve tahakküm aracı olan ırkçı gerici sömürücü sömürgeci devletleri tarafından kaybedilen tüm devrimci yurtsever yoldaşlarımızı saygı ile anıyorum.

AYSEL KAYNAK:
CUMARTESİ ANNELERİNE ENGEL
Egemen sınıflar 27 Mayıs 1995 Cumartesi gününden beri evlatlarını arayan annelerin 700. Hafta Galatasaray Meydanında yapacakları toplantıya ve açıklamaya izin vermedi.
Saat 10.00 dan itibaren Galatasaray Meydanına gelmekte olan insanların girişine engel olan güvenlik güçleri çok sayıda göstericiyi göz altına alırken sıkılan biber gazıyla da çok sayıda gösterici yaralandı. Ama egemen sınıflar ne yaparsa yapsın onurlu Cumartesi Annelerinin mücadelesine engel olamayacak ve mutlaka bir gün bu katliamların hesabı sorulacaktır.
Yiğit anaların mücadelesini saygıyla selamlıyor, kaybedilen canları saygıyla anıyorum.

ARTI GERÇEK:
Yıllardır kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri bugün 700. kez Galatasaray Meydanı’na çağrı yaptı. Sanatçıların, aydınların da destek verdiği çağrıya uyarak bugün Galatasaray Meydanı’na gelenler İçişleri Bakanlığı’nın yasağı ve polisin orantısız şiddetiyle karşılaştılar. Defalarca gazlı, plastik mermili saldırıya uğradılar, gözaltına alındılar. Buna rağmen saatlerce yıllarını geçirdikleri meydanı terk etmediler. Kayıp yakınlarına uygulanan şiddet tepkiyle karşılandı, birçok gazeteci, aydın tepkisini sosyal medyada dile getirdi. Cumartesi Anneleri Twiter’da ilk sırada yer aldı.

FİLİZ KERESTECİOĞLU:
Bu fotoğrafları unutmayacağız! 82 yaşındaki Emine Ocak’a ve bütün yoldaşlarımıza bunları yaşatan güç sarhoşları, insan değilsiniz! Bir mücadelenin büyümesi ihtimali bile sizi perişan ediyor. Türkiye’nin en barışçı insanlarına karşı bile silahlı güç kullanma emrini verenler, zehir sarmış sizi baştan ayağa!

ÖZGÜR GELECEK:
Onlarca kişinin ara sokaklarda ve cadde üzerinde gözaltına alındığı eylem sırasında kitle saatlerce alandan ayrılmadı. Her polis saldırısı sırası ve sonrasında “Katil devlet hesap verecek”, “Türkiye faşizme mezar olacak”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Polis defol, bu sokaklar bizim”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kaybedenler kaybedecek”, “Katilleri tanıyoruz”, “Polis simit sat onurlu yaşa” sloganları ile biraraya gelen kitle inatla ve ısrarla Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Anneleri’ne ait olduğunu ve yasaklamaları kabul etmeyeceğini haykırdı.

GAZETE PATİKA:
Bir tarihi direniş ve hak alma mücadelesi olan Cumartesi Annelerinin eyleminin 700. Haftası dolayısı ile Galatasaray Meydanında yapılmak istenen oturma eylemi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun emri ile yasaklanarak engellenmek istendi. Galatasaray Lisesi başta olmak üzere Taksim’i ablukaya alan polis eyleme katılmak için gelen kitleye saldırarak gözaltına aldı. Polis kuşatması ve saldırılara rağmen İstiklal caddesinde toplanan yüzlerce kişi alkış ve sloganlarla eyleme devam etti. HDP Milletvekillerinin de katıldığı eylemde polis saldırısına rağmen direnerek dağılmayan kitle ara sokaklara dağılarak direnişi sürdürdü.