SMF’li Gizem Yamaç’a tehdit ve işbirlikçilik dayatması

SMF üyesi Gizem Yamaç denetimli serbestlik kapsamında imza için gittiği Tunceli Emniyet Müdürlüğünde iki polis tarafından soruşturma odasına götürülerek sorguya alındı.Yamaç’ı tehdit eden polisler ayrıca işbirliği teklifinde bulundular.Duruma tepki gösteren Gizem Yamaç emniyetten çıktıktan sonra savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

Yaşanan durum hakkında Gizem Yamaç İHD Dersim şubesinde bir basın toplantısı gerçekleştiridi.Toplantıda söz alan şube başkanı Gürbüz Solmaz ‘’Denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilen Gizem Yamaç’a Tunceli Emniyet Müdürlüğü TEM şubesinde görevli bazı polis memurları tarafından kendileriyle işbirliği yapması konusunda dayatmada bulunduğunu belirtti. Solmaz konuşmasının devamında;

‘’Konuya ilişkin bize başvuruda bulunan Gizem Yamaç’ın devam eden hukuki bir süreci var. Gizem kendisine devam eden mahkeme sürecinin tahliyeyle sonuçlanması için polislerin kendisi işe işbirliği yapması istediğini söylüyor. Eğer ortada bir suç varsa buna karar verecek olan bağımsız yargı mercileridir. Emniyetin bu tavrını anlamakta güçlük çekiyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

Toplantıda söz alan Gizem Yamaç yaşadıklarını şöyle aktardı ‘’Bizimle işbirliği yaparsan sana da ailene de ekonomik yönden yardımcı oluruz. Çalıştığımı ve kimseye muhtaç olmadığımı belirterek bu tekliflerini kesin bir dille ret ettim. Polisler bana bu gece saat 12’ye kadar müsaade veriyoruz. Eğer teklifimizi kabul etmezsen başına geleceklerden biz sorumlu değiliz dediklerini belirtti.Zaten 12 Kasım’da mahkemen var, bize yardımcı olursan tahliyeni sağlarız’’ dediklerini belirtti.

gazetepatika8.com