Mardin’in Derik ilçesinin ilk kadın muhtarı görevden alındı

Mardin’in Derik ilçesinin ilk kadın muhtarı 55 yaşındaki Nebahat Durmaz İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla görevden uzaklaştırıldı. Derik’te aralarında Durmaz’ın da yer aldığı 9 muhtarın kaymakamlığa çağrılarak mühürleri geri alındı.

Derik’in ilk kadın muhtarı 7 çocuk annesi Nebahat Durmaz yaşananlarla ilgili olarak, “Hiçbir açıklama olmadan, sadece bir telefonla ‘mühürlerini alın gelin, açığa alındınız’ denildi, hiçbir açıklama yapılmadı” dedi.

‘Beni bu köylüler seçti’

Kocasını 17 sene önce kaybeden ve 7 çocuğunu hayvancılık yaparak büyüten Durmaz, muhtar olduktan sonra köyde birçok alanda faaliyet gösterdi: Köyde yas evi ve yol yaptırdı ve su getirdi. Ayrıca yaşlıları ve yoksul aileleri tespit ettirip yardım ve maaş sağladı, kimine ev yaptırdı… Durmaz, muhtarlığı süresince yaptıklarını şöyle özetledi “Köyüme de milletime de hizmet ettim. Tırnak kadar suçum yok eminim. Araştırılacak ve beni görevden alanlar utanacak. Ben sadece çocuklarıma, köylüme, komşuma sahip çıktım ve beni bu köylüler seçti.”

Köylülerden geçmiş olsun ziyareti 

Mardin bölgesinde ikinci, Derik ilçesinin ilk kadın muhtarı olan Durmaz “En azından buna saygı gösterilseydi” diyerek tepkisini dile getirdi.

Ekmek ve Gül’den Hilal Tok’un haberinde, Durmaz, köylülerin de duruma çok üzüldüğünü ve gün boyunca evine geçmiş olsun ziyaretinde bulunduklarını dile getirdi. Durmaz “Avukat tutacağım ve kararın haksızlığını ortaya çıkaracağım. Benim hiçbir suçum yok. Benim bir suçum olsaydı hiç üzülmezdim. Ben sadece bu yaşa kadar çocuklarıma hayvan besleyip baktım. Muhtar olunca da köylüm için uğraştım. Kimse beni hiçbir şeyle suçlayamaz. Haksızlığa uğradım. Şimdi açıklamayı bekliyoruz, sonra tekrardan adaylığımı koyacağım, hakkımı arayacağım nereye kadar giderse gitsin” dedi.

gazetepatika8.com

Share