ADKH Fribourg’da Panel gerçekleştirdi

 

2 Aralık Pazar günü İsviçre’nin Fribourg şehrinde Avrupa Demokratik Kadın Hareketi tarafından bir panel düzenlendi.

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin siyasal  kampanyası doğrultusunda ve 25 kasım Uluslararası Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü vesilesiyle gerçekleşen panelde,  başta kadın direnişçiler olmak üzere, Devrim ve Demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

Yapılan sunumda Emek sömürüsünün kadın özgülünde nasıl  uygulandığı detaylı ele alınırken aynı zamanda şiddet olgusu ve şidettin çeşitleri üzerinde de duruldu.

Ayrıca Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da AKP tek dikta rejim iktidarının, ülkeyi ekonomik siyasi olarak  nasıl büyük bir krize sürüklediği ve dindar bir nesil yetiştirmek istediği vurgulanırken, katımlımcılar tarafından da  ülkenin gidişatından büyük kaygı duyulduğu dile getirildi. Katılımcıların soruları ve karşılıklı tartışmalarla Panel canlı bir şekilde  devam etti.

Kadının özgülünde emek sömürüsünün, şiddetin ve kadına yönelik her türlü  baskının ancak doğru mücadele yöntemleriyle ve doğru mücadele alanlarında örgütlenerek  bütün bu sorunları çözüleceği, başka çözümün mümkün olmayacağı vurgusu yapılarak Panel sona erdi.