Yollar uzun ve yorucu ama hiç bıkmadın güzel insan!


YOLLAR UZUN VE YORUCU AMA HİÇ BIKMADIN GÜZEL INSAN, GÜZEL KADIN: FATMA AKAGÜNDÜZ!!!

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi  ve ACOTF Mulhouse (Fransa) bölgesindeki üyemiz güzel insan bugün seni anlatmak gerçekten zor.

Bölgemize geleli çok uzun bir süre olmamasına rağmen hem arkadaşları ve yoldaşlarıyla hem de kadın çalışması ve dernek faaliyetleriyle çok kısa sürede kaynaştı. Sanki yıllar öncesi hep birlikteymişiz gibi. Yine kısa zamanda hem kadın hareketinin hem de derneğin üyesi oldu. Aynı zamanda her iki alanda da görevlerini büyük bir ciddiyetle yerine getirdi.

Bölgeye gelişiyle birlikte dernek onun ikinci evi olmuştu ve neredeyse iki günde bir arar; “dernek açık mı geliyorum” derdi. Kadın çalışmasını başlatır başlatmaz da; tereddütsüz:”elimden gelen ne varsa yaparım” diyerek girdi. Yollar uzun, yorucu ama hiç bıkmadı, hep bizimle birlikte oldu.  Derneğimizin her faaliyetine de büyük duyarlılık gösterdi.

Kaypakkaya geleneğine gönülden bağlı, bu doğrultuda hangi görev olursa olsun gücü ve imkanları ölçüsünde mutlaka katılmaya çalıştı.

Dersim   kadınının duyarlı güzel  özelliklerini üzerinde toplamış güzel yürekli insan…Bütün ağırlığınla insan güzeli erdemini gösterdin çevrene; paylaşımın, fedakarlığın ve samimiyetinle… Onunla kısa bir sohbette hemen anlaşılırdı ki; Dersim kadınının her çizgisinde bir acının tarihi yatıyordu; sessiz ve derin. Bir dile gelse kimbilir neler anlatacaktı.

Düşüncelerini süsleme yada dolandırma ihtiyacı duymadan açık ve net söyleyendi. Yoldaşlarının onun yanında hep ayrı bir yeri bulunmaktaydı.

Mulhouse bölgesinde yaptığımız ADKH’nin eğitim  kampında erkenden gidip kadın yoldaşları için hazırlıklar yaparken, uzaktan gelenleri karşılamaya giderken karda kaymış bileğini incitmiş ama kimseye söylememişti, kendisiyle birlikte giden kadın arkadaş dile getirmiş ve öyle ögrenilmişti.

Son katıldığı eylem Cumartesi Annelerinin 700.hafta eylemiydi. Sağlığı elvermemesine rağmen bunu hiç gerekçe yapmadan; “bende geliyorum” dedi. Yanındaki arkadaşlara hiç belli etmese de başı çok ağrıyordu ve yüzüne yansımıştı. Ve amansız hastalık birkaç gün içinde kendisini gösterdi. Hastanede kaldığı sürede hiç şikayet etmedi hiç söylenmedi sanki olabilecek herşeyi bütün metanetiyle karşılar gibiydi.

Yaşam ve ölüm ancak bu kadar kardeş olabilirdi ; kalanlara HOŞÇAKALIN dediği tarih aynı zamanda doğum tarihiydi. (02.02.2019)

Hayatının son anına kadar bizimle olmanı devrimci yaşama bağlılığın olarak kavradık. Ve sana söz veriyoruz, yarattığın bu değeri koruyacağız!

Yıldızlar yoldaşın olsun, Güzel İnsan!

Avrupa Demokratik  Kadın Hareketi

ACOTF MULHOUSE

 

Share