İHD: “Hapishanelerde 18 yaşından küçük 3 bin çocuk var”

İHD İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan çocuklara dikkat çekerek, “Türkiye hapishanelerinde 18 yaşından küçük 3 bin çocuk var. Çocukların hapishanelerde kalmaları, gelişimleri açısından olumsuzdur. Bu anlamda çocukların hapishanelerde olması, gelişim hakkının ihlali anlamına geliyor” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan çocuklara ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı Kadın Komisyonu Üyesi Cemile Karakaya yaptı.

Hapishanelerde 743 bebeğin var olduğunu belirten Karakaya, çocukların çığlıklarını ve annelerin ninnilerini kimsenin duymadığını söyledi. Karakaya, “Hapishaneler bir ülkenin demokrasi alanındaki gelişmişliğini gösteren aynadır” dedi. İHD tespitlerine göre, hapishanelerde 18 yaşından küçük 3 bin çocuğun var olduğunu dile getirerek, “Bunlardan 743’ü 0-6 yaş grubunda, 37’si ise altı aylıktan daha küçüktür. Toplam hamile kadın sayısı ise 35’dir. 743 bebeğin annesi ile hapishanede olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Çocukların hapishanelerde kalmaları, gelişimleri açısından olumsuzdur. Bu anlamda çocukların hapishanelerde olması, gelişim hakkının ihlali anlamına geliyor” dedi. Anneleriyle tutulmak zorunda kalan çocukların gelişimlerine ve üstün yararlarına uygun şartların yaratılması gerektiğini sözlerine ekleyen Karakaya, “Konuyla ilgili Adalet Bakanlığının meslek elemanları, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte çözüm üretmesini talep ediyoruz” dedi.

www.gazetepatika8.com