Plaza de Mayo Annesi Cortinas, açlık grevindeki Leyla Güven’i ziyaret etti

Plaza de Mayo Anneleri’nden Nora Morales Cortinas, 115’nci gününde açlık grevi direnişini sürdüren DTK Eş başkanı Leyla Güven’i ziyaret etti. Okuduğu şiirle Güven’e destek veren Cortinas, direnişi Arjantin’de anlatacağını dile getirdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyle Güven,  Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018’de başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişi 115’nci gününde sürdürüyor. Diyarbakır merkez Bağlar ilçesine bulunan evinde açlık grevini sürdüren Güven’e ulusal ve uluslararası dayanışma ziyaretleri sürüyor.

Arjantin’de kaybedilen çocukları için adalet arayışında dünyaya simge olan Plaza de Mayo Anneleri’nden Nora Morales Cortinas ve beraberindeki 3 gazeteci, Leyla Güven’i ziyaret etti.

Duygulu anlar yaşandı 

Cortinas, ziyaret esnasında Güven’e atfedilen bir şiir okudu. Güven ile Cortinas’in sımsıkı ele ele tutuşması duygusal bir atmosfer yaşattı.

‘Sizin için çalışma yürüteceğiz’ 

Ziyaret esnasında Güven’e duygularını dile getiren anne Cortinas, dayanışma amacıyla geldiğini vurguladı. Cortinas, bundan sonra da başta Güven olmak üzere açlık grevindeki tüm tutuklularla dayanışma içinde olacaklarını ifade etti. Leyla Güven’in eyleminin önemi ve anlamını Plaza de Mayo anneleriyle paylaşacağını ve bunun için çalışmalar yürüteceğini belirten Cortinas, “Ülkemizdeki savaştan ben de kendi oğlumu kaybettim ve hala cenazesi kayıptır. Sizin buradaki eylemleriniz gibi halen adalet ve arayış mücadelemiz sürüyor. Hiçbir zaman oğlumun fotoğrafını boynumdan çıkartmadım. O benim için semboldür. Bu nedenle sizin eyleminin önemi ve anlamı çok iyi anlıyorum” diye konuştu.

Güven: acını paylaşıyorum 

Güven ise, Plaza de Mayo Anneleri’nin acılarını paylaştığını dile getirerek, savaşın olduğu coğrafyalarda acıların ortak olduğunu ve savaşa karşı barışı savunan anneler olarak her zaman dayanışma ve birlik içinde olacaklarını söyledi.

Cortinas’tan Güven’e Kürtçe kitap 

Cortinas, kapağında gazeteci-ressam Zehra Doğan’ın çizimi olan “Gulê Gulîstan” adlı Kürtçe kitabı Güven’e hediye etti.

MA / Bilal Güldem