Avrupa’daki Dersim, Alevi Kurumları ve Demokratik Kitle Örgütlerinden Ortak Açıklama;

Avrupa’daki Dersim, Alevi Kurumları ve Demokratik Kitle Örgütlerinden Ortak Açıklama;

1937-38 Tenkil, Tedip ve Tehcirine karşı, Dersim ismi ve Dersim Belediyesi Savunulmalıdır !

Bizler, Avrupa’da çalışmalar yürüten Dersim ve Alevi Kurumları, Demokratik Kitle örgütleri, Dersim Belediye Meclisinin almış olduğu “Tunceli Belediyesi” isminin, “DERSİM BELEDİYESİ” olarak değiştirilmesi kararını selamlıyor, sahip çıkıyor, DERSİM, DERSİMDİR, bu tarihsel Hafızamızı hiç bir güç Dersimden söküp atamayacaktır diyoruz !

Söz konusu bu kararın kamuoyu ile paylaşılmasının ardından, Dersim belediyesi, ırkçı, faşist parti ve yapılanmalar ile “sözde solcu”suna kadar ittihatçılığın tüm versiyonlarının karşı saldırısına uğradı. Oysa yapılan şey, belediyemizin kayyum gaspından kurtarıldıktan sonra doğal isminin bir kez daha kullanıma sokulmasından ibaretti.

Dersim ismi, tarihimiz ve kültürümüzün, coğrafyamız ve toplumsal gerçekliğimizin adıdır. Devletin dayattığı “Tunceli” ismi ise her defasında biz Dersimlilere, atalarımızın uğradığı 1937-38 Soykırımını anımsatmaktadır ve yaralarımızı kanatmaya devam etmektedir.

Tarihsel hafızamızla çok iyi biliyoruz ki; Dersim adına yöneltilen saldırı, gerçekte toplumsal varlığımıza, kültürümüze ve kimlik değerlerimize yöneltilen bir saldırıdır. Uğradığımız sürgün ve kırımlar yetmezmiş gibi, köylerimize kadar girişilen isim değiştirmelerle bizi  biz yapan her şeyimiz yok edilmek istenmektedir.

Tunceli” ismi biz Dersimliler için 1937-38 Soykırımının, Zulmün adıdır !

Dersim, Osmanlıdan günümüze egemenlerin inkâr, asimilasyon ve katliam politikalarının hedefi durumundadır. Yüzlerce yıldır devam eden bu zulme karşı Dersim mazlumları baş eğmez duruşundan taviz vermemiştir. Siyasal, sosyal ve inançsal kimliği nedeniyle bugün de egemenlerin hala hedefi durumundadır. 1937-38 katliamının izlerini taşıyan Dersim resmi ideolojilerin tekçi, inkârcı ve asimilasyoncu anlayışlarına karşı direnmeye devam etmektedir.

Bu bağlamda, Dersimliler için “Tunceli” adı, toplumsal varlığımızı, kültürümüzü, kimliğimizi tarihten silmeyi hedefleyen projenin, bize “düşman ceza hukukunu” dayatan 1935 “Tunç Eli Kanunu”nun, “devletin tunç eli Dersim’in üzerine inecektir” diyen Abdullah Alpdoğan’ca uygulanan Tenkil, Tedip, Tehcir ve kırım uygulanmasının adıdır.

Dolayısıyla Dersim Belediyesinin aldığı kararın meşruiyeti bizim açımızdan tartışma götürmez bir durumdur ve Dersim ismimizi gasp eden kayyum zihniyetine karşı ortaya koyduğu toplumsal Dersim iradesinin ilanı ve karşı duruşudur.

Dersim halkının bu demokratik iradesini gerçekleştirmeye yönelik adımına muktedirlerce verilen tepki ise, kırımla tehdit edilmemiz olmaktadır. Nitekim, TBMM kürsüsünden sonunuz geçmişte dedelerinizin başına gelenlerden çok farklı olmayacaktır” ifadeleri ile verilen mesaj çok açıktır.

1925 Şark ıslahat kanununun, güncellenerek devam edeceğidir.

Bu sözlerin 2019’da söylenebilmesi ve yaptırımsız kalması, T.C Devleti’nin bütün Soykırım ve katliamların failinin kendisi olduğunun en açık göstergesidir.

Fakat, dost düşman herkes bilmeli ki Dersim Dersim’dir ve Dersim olarak kalacaktır. Bu bağlamda Sayın Maçoğlu ve Dersim Belediyesi şahsında toplumsal varlığımızı hedefleyen bu linç kampanyasını kınıyor, bu saldırılara karşı demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırıyor ve elbette ki bu tehditlerin hukuki açıdan da takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Toplumsal varlığımıza yönelen bu saldırı ve tehditlere karşı, dünya çapında örgütlü tüm Dersim ve Alevi Kurumları, Demokratik Kitle Örgütleri ve dostları olarak Dersim Belediyesinin aldığı bu haklı kararı destekliyor, Başkan Maçoğlu ve Dersim Belediyesinin sonuna kadar yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

İmzalayan Kurumlar:

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK)

Almanya Demokratik Haklar Federasyonun (ADHF)

Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF)

İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu (İDHF)

Fransa Demokratik Haklar Federasyonu (FDHF)

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH)

Sosyalist Gençlik Hareketi (SYM)

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK)

Yaşanacak Dünya

Dersim İnşa Kongresi

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu/Kültür ve Sanat Kurulu

Frankfurt Alevi Kültür Merkezi/Cemevi

Bielefeld Alevi Kültür Merkezi

Bremen CEMEVİ

Porz Alevi Kültür Merkezi

Strazburg Alevi Kültür Merkezi

Hatterheim Alevi Kültür Merkezi

Bad Hamburg Alevi Kültür Merkezi

Gütersloh Alevi Kültür Merkezi

Ortak Bellek Dersim Europa

Memoire Collektive des  Dersim en Europa

Kürmeş Derneği

Ludwigsburg Dersimspor

Rüselsehim Dersimspor

Emek ve Özgürlük Cephesi/Avrupa İnsiyatifi

Wenge Dersim-Hanover

Bielefeld Dersimle Dayanışma Derneği

Dersim Kulturverein Rhein-Main e.V

Dersim Kollektifi-Saarland

Rüselsehim Dersimle Dayanışma Derneği

Hamburg Demokratik Dersim Derneği

Berlin Dersim Komitesi (ADEF)

Hamm Dersim Komitesi (ADEF)

Paris Dersim Kültür Derneği

Hollanda Dersim Dayanışması

ACOTF Mulhouse

Londra YÇKM

 

Share