864 çocuk, anneleriyle birlikte hapishanede!

Türkiye’de annelerinin talebiyle toplam 864 çocuk hapishanede kalmak zorunda kalırken, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde kaç çocuğun annesiyle birlikte hapishanede kalmak zorunda olduğuna dair Adalet Bakanlığı’ndan herhangi bir veri paylaşılmıyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; CHP Ankara milletvekili Murat Emir, bakanlığın OHAL dönemiyle ilgili verileri açıklaması gerektiğini vurguladı. CHP’li Emir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bilgi edinme yasası kapsamında gerek

OHAL süreci içindeki KHK’ler gerekse OHAL sonrası yapılan operasyonlar sonrası anne veya babası tutuklandığı için hapishanelere girmek zorunda kalan ve bu şekilde hapishanelerde yaşamını sürdüren çocuk sayısının kaç olduğunu sordu. Emir’in CİMER’e yönelttiği soruya Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Yanıtta, ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü annelerinin yanında kalan 0-6 yaş grubu çocukların, annelerinin talebi doğrultusunda kurumlarda kalmakta olduğu belirtilerek “Annelerin talebi halinde çocukların gelişimsel dönemleri dikkate alınarak kurum dışındaki yakınlarına da teslim edilebilmektedir” denildi.

‘Suskunluk bozulmalı’

Yanıtta, 24 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla ceza infaz kurumlarında annelerinin talebi doğrultusunda yanlarında kalan çocuk sayısının 864 olduğu ifade edildi. Yanıtta, OHAL döneminde kaç çocuğun annesiyle birlikte hapishanede olmak zorunda kaldığına ilişkin herhangi bir bilgi belirtilmedi. Adalet Bakanlığı’nın yanıtını değerlendiren CHP’li Emir, bir çocuğun bile annesiyle birlikte hapishanede olmasının, özgürlüğünün sınırlandırılmasının başlı başına bir sorun olduğunu belirterek “864 sayısı çok yüksek. Küçük çocuğu olan annelerin daha uygun ortamlarda infazlarının yapılması konusunda daha duyarlı olunmalı. Cezaevi koşullarının bir çocuğun sağlıklı büyümesi için uygun bir ortam olmadığı ortada” diye konuştu.

CHP’li Emir, OHAL döneminde yapılan tutuklamalar nedeniyle kaç çocuğun annesiyle birlikte hapishanede kaldığı konusunda bakanlığın suskunluğunu koruduğunu vurgulayarak “Bu rakamlar kamuoyuyla paylaşılmalı” değerlendirmesine bulundu.

gazetepatika10.org

Share