Yunanistan’da kadınların mücadelesi sonucunda Tecavüz Yasası değişti

Yunanistan’da cinsel saldırıya ilişkin kabul edilen yasa tecavüzün kapsamı değiştirildi.

Yeni tasarı ile tecavüz “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak tanımlandı. Daha önce insanların rızası yerine fiziksel ve cinsel şiddet, fiziksel tehdit, direnme ve baskıyı merkeze alan yasa böylelikle değişmiş oldu.

Bu yasayla birlikte cezası 10 yıla erişen tecavüz suçu, artık rıza ve beyan üzerinden değerlendirilecek ve fiziksel şiddet, vakaların tecavüz olarak nitelendirilmesi için şart olmayacak.

Ülkede bu düzenleme öncesinde sunulan yasa tasarısında, tecavüzü ağır bir suç olarak değerlendirmiyor ve cinsel saldırıya dair cezaları hafifletiyordu. Bu yasa tasarısının taslak haline göre, bir cinsel saldırının tecavüz olarak nitelendirilmesi için fiziksel şiddetin bulunması gerekiyordu.

Yunanistan, Avrupa’da tecavüzün tanımlamasını “rıza olmadan cinsel ilişki” olarak güncelleyen dokuzuncu ülke oldu. Bu tanımlamayı uygulamaya geçiren diğer Avrupa ülkeleri ise Britanya, İrlanda, Lüksemburg, Almanya, Kıbrıs, Belçika, İzlanda ve İsveç. Geri kalan 22 Avrupa ülkesinde ise yasalardaki tecavüz tanımı farklılık gösteriyor.

Share