KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

Avusturya Innsbruck da Eylem.


Avusturya’nın Tirol Eyaletine bağlı, Imst şehrinde yaşayan, Bircan Dever, evli olduğu erkek tarafından canice öldürüldü. Katil 27 haziran 2020 Cumartesi günü Bircan Dever`i katlettiğini itiraf etti, ve tutuklandı. Innsbruck’da Mor kızıl kollekftif in çağrısı ile biz Avusturya Demokratik Kadın Hareketi Alevi Kadınlar Birliği Innsbruck ve Sosyalist Kadınlar Birliği olarak katledilen Bircan Dever nezninde katledilen bütün kadınlar için
30-06-2020 de patriarkal kapitalist sistemden beslenen erkek egemen şiddeti protesto etmek için sokaklardaydık. Akabinde 03-07-2020 Cuma akşamı yerli ve göçmen kadın kurumları ile ortaklaşa bir yürüyüş gerçekleştirdik.

Salı günü düzenlenen miting ve Cuma yürüyüş öncesi yapılan mitingde Payriarkal sistem ve sistemin kadın katliamlarını gerçekleştirilen erkeklerin caydırıcı cezalar vermek yerine kadına uygulanan şiddeti aile içi namus cinayetleri kılıfına sokmakta olduğunun vurgulandığı konuşmalar yapıldı . Kadının en güvenilir yer olarak bildiği inandığı dört duvarın en tehlikeli yerler haline geldiği belirtildi. Miting alanına karanfiller bırakıldı.

Kurumların ortaklaşa hazırladığı bildirinin okunmasının ardından
Kadın cinayetlerine hayır
Stop der Femizid
Jin Jiyan Azadi
Ve bir çok sloganlar atarak yürüyüşe geçildi.
Corona kurullarına uyarak yapılan yürüyüşe yaklaşık 500 kişilik katılım sağlandı.


Avusturya Demokratik Kadın Hareketi
Innsbruck
04-07-2020

Share