VİYANA’DA KADINLAR, ROJAVA KADIN DEVRİMİ’Nİ SELAMLADI


Avurpa Kadın Dayanışması’nın Viyana bileşenleri olan YENİ KADIN, SKB, ADKH, AVESTA , KOMÜNTERN tarafindan, 12 Eylül Cumartesı günü, Rojava Kadın Devrimi ile dayanışma amacıyla bir festıval düzenlendi. Avurpa Kadın Dayanışması bileşenleri, sabahın erken saatlarinde stantlarını kurup pankart ve bayraklarını açtılar. AKD dışında yerli ve göçmen birçok kadın örgütünün de, açtıkları kendi renklerini yansıtan pankart, poster ve bayraklarla Schwerzenbergplatz Meydanı tam anlamıyla bir fewstival alanına bezendi.

Sabah saat 10:00 da başlayan Festival, akşam 22:00 ye kadar coşkuyla sürerken kadın dayanışmasının ve ortak çalışmanın da en güzel yansımalarına ev sahipliği yaptı. Festivale, Rojava’da ve genel olarak özgürlük mücadelesinde şehit düşen kadınlar başta olmak üzere tüm devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ve Avurpa Kadın Dayanışması’nın gönderdiği yazının okunmasıyla start verildi. “Kadınların Ortadoğu’dan Yükselen Özgürlük Mücadelesini Selamlıyoruz” diye başlayan yazıda “Ortadoğu’dan dünyaya yeni bir pencere açıldı. Kadınlar yüzyıllardır süren feodal kültüre, geleneğe ve Selefi barbarlığına baş kaldırarak isyan ettiler. Bu başkaldırıya farklı etnik kökenlerden, farklı milliyetlerden olan kadınların da katılmasıyla isyan büyüdü, güçlendi. Böylece ortak ve örgütlü mücadelede kazanılan yeni deneyimlerle, mücadelede yeni bir alan açtılar. Yüzyıllardır yok sayılan, hor görülen kadın, artık yaşamın her alanında yer alıyordu. Cephede silah elde savaşırken IŞİD canilerinin korkulu rüyası oldukları gibi, aynı zamanda kadınlar toplumsal yaşamı inşa ediyorlar, siyaset yapıyorlar, politika üretiyorlar, kooparatifler juruyorlar, kendi politik ve askeri örgütlerini oluşturuyorlar. Bunca yıl biriken ve toplumsal yaşamı belirlemiş olan erkek egemen zihniyeti kırıp, kadın özgürlüğünü merkezine koyan politikalar ve bu politikaları garanti altına alan yasalarla kadının toplumsal yaşamdaki yerinin gücünü, yeteneklerini açığa çıkartıyorlar. Bu nedenle Rojava; Kadın Devrimidir!” deniliyordu.

Ayrıca 12 Eylül Askeri Faşist Cunta Darbesi’ne de vurgu yapılan yazıda; “Özellikle bu günün 12 Eylül 1980 Askeri Faşist Cunta darbesinin 40. Yıldönümüne denk gelmesi, biz kadınlar açısından daha da başka bir anlam taşımaktadır. Çünkü 12 Eylül; Türkiye ve Kuzey Kürdisatan açısından kanlı ve kara bir tarihin başlangıcıdır. Onlarca demokrat, devrimci, sosyalist, Kürt dernekleri, partileri, basın yayın ağları yasaklanmış, binlerce insan tutuklanmış, ağır işkencelerden geçirilmiş, gözaltında katledilmiş/ kaybedilmiş, idam edilmiştir. “Bizim taş gibi erkeklerimiz var” dedikleri hapishanelerde, ya devrimci kadın tutsakların onurlarını rencide ederek çözebilmek için, ya da devrimci erkek tutsakların çözülmeleri için işkence tezgâhlarında kadınların, yoldaşlarının, eşlerinin gözleri önünde tecavüz edildiği süreçtir 12 Eylül… Ama 12 Eylül tüm vahşete rağmen, ölümüne direnişlerin yaşandığı bir tarihin yazıldığı süreçtir de aynı zamanda… 12 Eylül zindanlarında düşmanın tecavüzüne, tacizine maruz kaldığını söyleyemeyen kadınların, bugün Rojava’da eşitlikçi, adil, demokratik bir toplumu inşa etmedeki başarıları, o günden bugüne kadın mücadelesinin kat ettiği yolun göstergesidir. Faşizme karşı ortak mücadelenin adı olan Rojava kadın devrimi, tam da böyle bir günde kutlanarak, biz Kürdistanlı ve Türkiyeli kadınlardan TC faşizmine verilen anlamlı bir mesaj da olmuştur. Kadınların ortak mücadelesi her kıtada, cinsiyetçi, ırkçı ve gerici iktidarlara karşı devrimin zaferiyle sonuçlanacaktır. Buna ve tüm yürekli kadınların bunu başaracağına inanıyoruz..

• Yaşasın Enternasyonal Kadın Mücadelemiz ve Dayanışmamız! , “Selam Olsun Rojava Kadın Devrimi’ni Gerçekleştiren Kızıl Yüreklere!” deniliyordu.
Açılış konuşmasının ardından çekilen halaylarla devam eden festivalde, katılımcı yerli ve göçmen kadın örgütlerinin sundukları mesajlarla, Rojava Kadın Devrimi selamlanırken, bir kez daha 12 Eylül Askeri Faşist Darbe lanetlendi.
Festivalde sahne alan grupların dillendirdikleri ezgilere, türkülere ve marşlara gün boyu eşlik eden kadınlar, halaylar çektiler, sloganlar attılar. Ortak çalışmanın, ortak iş yapmanın bütün güzelliğinin ve heyecanının yansıdığı festival boyunca, coşku hiç eksik olmadı.

Viyana Avurpa Kadın Dayanışması

Share