TUTSAKLARA SES, TECRİTE DİRENİŞ OL!

 
“Ben Devrime Güzelliğimi Verdim

Yirmi yıl geçmiş olmasına rağmen hafızalardan  silinmedi “diri diri yaktılar” görüntüsü. Lime lime edilen tutsaklar “hayata dönüş” operasyonu ile katledildiler. Devletin denetiminde olan  20 hapishane de eş zamanlı başlayan kanlı operasyonun bilançosu  ağır oldu.  İçeriyi ve dışarıyı teslim almak, her alan da tek tipleştirme, dönemin IMF politikalarını uygulama operasyonuydu. Devrimci mücadelenin en diri yanı olan hapishaneler her dönem için faşizmin “kanayan yarasıdır” Devletin, İzolasyon ve  kurallarla birleşen “pişmanlık” politikalarının sonucu olan F tiplerin’de süren ölüm orucu direnişi teslim olmamanın simgesi oldu. 19 Aralık hayata dönüş operasyonu kanlı bir katliamdır, ama aynı zaman da devrimci tutsakların baş eğmez direnişidir de.

“Devrim çok güzel olacak, çünkü ben ona güzelliğimi verdim” diyen ateşsiz diri diri yanan kadın ve erkek tutsakların  direnişi, bugün hapishaneler de devam ediyor. Bugün daha da ağırlaştırılmış olan tutsaklık koşullarına dışardan içeriye, içerden dışarıya  bir pencere açmak zorundayız. Saray iktidarının farklılıkları hapsettiği, dışarıyı açık cezaevine, içeriyi de soluksuz bırakarak yalnızlaştırma politikalarını sürdürdüğü bu koşullar da tutsakların sesi, katledilen, taciz ve tecavüze uğrayan  kadınların sesi olmak için dayanışmayı büyütelim. “İçerde ve dışarda hücreleri parçala” tam da bugün çok somut ifadesini buldu. Yirmi yıl önce bugünü ön görerek toplumsal duyarlılığın ve muhalefetin oluşması için  ölümüne direndiler.

Şimdi yalnızlaştırılan devrimci tutsaklar için TUTSAKLARA SES, TECRİTE DİRENİŞ OL! Çağrısıyla Demokratik Kadın Hareketi (DKH)  ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) olarak  devrimci tutsaklarla dayanışma kampanyası başlatıyoruz. Tecritin kırılması için, başta iletişim kurmak, hapishanede yaşatılan saldırı ve işkenceyi görünür kılmak ve farkındalık yaratmak için duyarlılığa ve sahiplenmeye çağırıyoruz..  

Share