Stuttgart ağır ceza mahkemesinde görülen Alye Shojaye davası sonuçlandı.


19 Haziran 2020 tarihin de sokak ortasında kocası tarafından bıçaklanan Alye Shojaye hayata tutunamayarak yaşamını yitirmişti. Avrupa Demokratik Kadın Hareketinin de içinde olduğu Avrupa Kadın Dayanışması mahkemenin takipçisi oldu. Bir kişi daha eksilmemek için verdiğimiz mücadelenin pratik adı oldu Alye. Afganistan’dan Almanya ya farklı bir yaşam kurmak umuduyla geldiği ülke de kocası tarafından öldürüdü.
28 Ocak Perşembe günü görülen son mahkemeye ADKH, SKB, YeniKadın, YCK-E, Alınteri ve Frauenkollektiv, Zusammenkämpfen desteğiyle yapılan miting de AKD adına basın açıklaması okundu. Yapılan açıklama da:
“Kadın cinayetlerini durdurun! Alye Shojaye için adalet!
Alye Shojaye 7 ay önce Stuttgart’ta sokak ortasında eşi tarafından öldürüldü.


Alye Shojaye, hergün şiddet ve öldürülme tehlikesiyle yüzyüze bırakılan birçok kadından biriydi. Her üç günde bir, bir kadın (eski) eşi, partneri, oğlu ya da babası tarafından aramızdan alınıyor. Hala sürmekte olan pandemiyle yeniden artan ev içi şiddet ve bunu önlemeye yönelik danışma, koruma olanaklarının yeterli olmadığı ortada. Almanya’da hergün kadınların şiddete maruz kaldığına ve katledildiğine tanık oluyoruz. Bundan dolayı aile bakanlığından talebimiz; İstanbul Sözleşmesi’nin derhal hayata geçirilmesidir. “ diyen AKD şöyle devam etti,
“42 yaşındaki Alye Shojaye daha iyi yaşam koşulları için Almanya’ya sığınmıştı. Mültecilerin ilk yerleştirildikleri toplama kampında, diğer mültecilerin ve çalışanların gözü önünde, kocasının cinsel ve psikolojik şiddet görmediği gün hiç olmadı.”
Bu katliamdan aylar sonra burada, Stuttgart’ta Alye Shojaye ve patriarkal şiddetle katledilmiş diğer bütün kadınlar için adalet istiyoruz” Denilerek şiddete karşı mücadele çağrısında bulunuldu.


Mahkeme heyeti sanığa Almanya ceza kanunun 211 maddesince kasten öldürme suçundan en az 15 yıldan başlamak üzere, uzatılabilenin kapalı hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti katil kocanın geldiği ülkede patriyarkal anlayışın erkeğe verdiği avantajları kullanarak eşinin yaşam alanını daraltıp, onurunu, namusunu, kaybetmemek gerekçesiyle karısını öldürdüğünü açıkladı.
Mahkeme sonunda çocukları mahkemeyi takip eden kadın örgütleriyle birlikte fotoğraf çekerek desteklerinden dolayı teşekkür ettiler. Hep birlikte Jin, Jiyan, Azadi sloganı atıldı.
Avrupa Demokratik Kadın Hareketi/ Stuttgart

Share