Afitap Demir’in Türkiye’ye gönderilmesi derhal durdurulsun!


1985 Yılında Türkiye’den politik göçmen olarak gelen, 35 yıldır Almanya’da yaşayan Afitap Demir Türkiye’ye geri gönderilmek isteniyor.
Mardinli, 5 çocuk sahibi olan Afitap Demir uzun yıllar aile içinde eşi tarafından her türlü şiddete maruz kaldı. Hamile iken karnına yediği tekmeden, fiziksel bir çok şiddet biçimini gördü.
2008 Yılında çocuklarının da desteğiyle eşinden ayrıldı. Ayrılığın ardından baskı ve şiddete devam eden eski eşine karşı kendisini korumaya dönük özsavunma eylem girişimi yapan Afitap erkeğin şikayeti üzerine 2 yıl hapis yattı ve 2011’de tahliye oldu.
Daha sonra Afitap’ın evinin önünde tacize, psikolojik şiddete devam eden ayrıldığı eşi değilde Afitap polisler tarafından “eşini öldürme planı” yaptığı gerekçesi ile tutuklanarak ve bu kez 5 yıl hapis yattı ve 2016 yılında tahliye oldu.
Engelli çocuğunun bakımı Afitap’ın üzerindeydi. Afitap’ın hapishanede olduğu ve yokluğu koşullarında engelli çocuğuna uzun yıllar kardeşleri bakmak zorunda kaldı. Tam özgürlüğüne kavuştu, engelli çocuğu ve çocuklarına kavuştu derken yeni bir tutuklama daya yaşandı.
Afitap Demir 16 gün önce evine yapılan baskın sonucunda polisler tarafından tutuklanarak Darmstadt’da bulunan “yurtdışı edilme merkezi” adlı hapishanede tutuluyor. Çocukları hergün hapishane kapısında annelerinin serbest bırakılmasını istiyor.
Biz kadın grupları olarak; kadına yönelik şiddet karşısında özsavunma eylemi yapan Afitap Demir’le dayanışma içindeyiz.
Biz kadınlar dünyada, Almanya’da 8 Mart günü Kadın Grevine hazırlanırken, eşitlik, özgürlük ve şiddete karşı başka bir dünya mümkün derken yanı başımızda bir kadın arkadaşımızın yurtdışı edilmesine sessiz kalmayacağız. Afitap Demir’in Türkiye’ye gönderilmesine izin vermeyeceğiz. Afitap’ın yeri çocuklarının, ailesinin, dostlarının yaşadığı yer Almanya’dır.
Alman Aile Bakanlığını ve ilgili tüm yetkilileri Afitap Demir’in serbest bırakılması için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz.
Darmstadt “yurtdışı edilme merkezi” hapishanesinde gönderilmek için bekletilen ve birkaç kez zorla korana testinden geçirilmek istenen Afitap, her an yollanabileceğini ve kadın gruplarından acil dayanışma beklediğini belirtti.
Biz kadın özgürlük mücadelesinde yer alan kadın örgütleri olarak, Afitap Demir’in derhal yurtdışı edilme kararının kaldırılmasını ve çocuklarının yanına dönmesini istiyoruz. Bunun için Almanya’nın her yerinden tüm kadın gruplarını, ilerici partileri, antifaşist grupları, mücadeleden yana herkesi duyarlı olmaya, ses vermeye acil harekete geçmeye dayanışmaya çağırıyoruz.
Afitap Demir’in Türkiye’ye gönderilmesi derhal durdurulsun! Afitap Demir Yalnız Değildir!

Sosyalist Kadınlar Birliği SKB, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi ADKH, Zora, Yeni Kadın, Göçmen Kadınlar Birliği,

Share