ASLA AŞAĞI BAKMAYACAĞIZ, ҪÜNKÜ GÖKYÜZÜNÜN TÜM RENKLERİ YUKARIDA !

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü  Avrupa’nın çeşitli kentlerinde coşkuyla kutlandı.

”Eşit işe eşit ücret”, ”Kadına siddete hayır”,  ”Bedenim benimdir, ellerini bedenimden çek”, ”Pandeminin yükünü kadınlara yükleyemezsiniz” ve benzeri talep ve sloganların öne çıktığı kutlamalar, Corona salgınına rağmen yoğun katılımlı geçti.

FRANSA/ Mülhous: Asıl yürüyüşün Cumartesi günü gerçekleştirildiği Mulhous’da, ikinci günde 150 civarında kadının katıldığı basın açıklamasıyla birlikte; Dünya Emekçi  Kadınlar Günü büyük bir coşkuyla kutlandı. 2018’den beri 12 kurumun katılımıyla oluşturulan Colectif Feministe 68 katılımcılarının yeraldığı gösteride; başta Fransa olmak üzere; Pandemi süresince tüm dünyada kadınların eve hapsedilmesi ile birlikte artan şiddete ve çocuklarıyla evin içinde daha zorlu koşullarda yaşamasının yarattığı olumsuz sonuçlara dikkat çekildi. Artan kadına yönelik cinayetlere, işsizliğe vurgu yapıldı. Ortak hazırlanan açıklamada; bundan sonra artık korkmayacağımız, şiddete boyun eğmeyeceğimiz, daha güçlü ve büyük bir dayanışma ruhuyla mücadelemizi büyüteceğimiz vurguları yapıldı. Pandemi bahane edilerek çıkarılan güvenlik yasasıyla insanların özgürlüklerinin kısıtlandığına dikkat çekildi. ADKH tarafından hazırlanan ve Fransızca’ya çevrilen bildirinin de okunduğu gösteride; şu ortak talepler de sıralandı:

  • Ellerinizi bedenlerimizden çekin!
  • Benim kararım, benim bedenim, benim mücadelem!
  • Kadının ev içi görülmeyen emeği ücretlendirilsin!
  • 8 Mart tatil günü ilan edilsin!
  • Kadın erkek iş ücretleri eşit olsun!
  • Yaşasın Uluslararası Kadın Dayanışması!

FRANSA/ Paris:   7 Mart pazar günü Paris  de la republıgue de toplanan  farklı ülkelerden katılımcılar  kadın istismarı, şiddet, eşit olmayan çalışma koşullarını  açtıkları pankartlarla protesto etti. Katılımın iyi olduğu bu etkinliğe ADKH olarak bizler de  hem Türkçe hem fransızca hazırladığımız dövizlerle slogan ve halaylarla katkı sunduk . Saat 13:00 te başlayan program, kadınların coşkulu katılımıyla saat 17:00 ye kadar devam etti. 

AVUSTURYA/ Innsbruck: Pandemi, soğuk hava ve yürüyüş güzergahının uzun olmasına rağmen; çok kalabalık bir katılım gerçekleşti. Birçok kadın kurumunun katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte, ara ara konuşmalar yapıldı, kurumların bildirileri okundu. Sık sık atılan sloganlarla coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirildi.

AVUSTURYA/ Viyana: Avrupa Demokratik Kadın Hareketi‘nin de içinde olduğu Kadın kurumlarının çağrısıyla gerçekleştirilen 8 Mart etkinliğinde coşku hakimdi. Saat 17:00,de Ypenplatz’da başlayan mitingte kurumlar adına konuşmalar yapıldı ADKH’nın 8 Mart için yayınladığı bildiri okundu ve kitleye dağıtıldı  

Kurumlar adına yapılan konuşmalarda emeğimiz, özgürlüğümüz ve geleceğimiz için örgütlü mücadelenin zorunlu olduğu; mücadele sonucu elde edilen kazanımlarımızı korumanın ve geliştirmenin de ancak örgütlü mücadeleden geçtiğinin altı çizildi: ”Erkek egemen devlet sistemlerine ve eril zihniyete karşı kadınların birleşik Mücadelesini sahiplenerek büyütelim”çağrılarını kadınlar sloganlarla karşıladı.

Saat 18:00,de yürüyüşe geçildi bitiş yerine gelindiğinde işgal binası WUK önünde toplanan kadınlar belediyenin el koymak istediği binanın kendilerine ait olduğunu, yıllardır çalışmalarını burada sürdürdüklerini ve asla terketmeyeceklerini gerekirse yeniden işgal edeceklerini deklere ettiler.

Enternasyonal müzik gruplarının dinletisiyle devam eden bölümde SYM,de marşlar ve şiirler okuyarak etkinliğe ayrı bir renk kattı. Skeç oyunundan sonra sona eren eylemde kadınların mücadele azmi ve kararlılığı ön plandaydı.

ALMANYA/ Hamburg: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği; eski eşi tarafından katledilme girişiminde bulunulan Meryem Şahin’in davasının görüşüldüğü mahkemenin önünde bir mitingle gerçekleştirildi. Hamburg’taki Avrupa Kadın Dayanışması tarafından gerçekleştirilen miting, Meryem Şahin şahsında şiddete uğrayan tüm kadınlar için destek ve birlikte mücadele etmenin çağrısı yapıldı. Hamburg’da 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü için  5 ayrı noktada aynı saatlerde (17 :00) mitingler düzenlendi. Yaklaşık 2000 kişinin katıldığı mitingde ADKH’de yer aldığı Altona  semti en kalabalık olanıydı. Hamburg Demokratik Kadın Hareketi, Rojbin  kadın, Yeni kadın, Sosyalist kadın ve bir çok kadın gruplarının da yer aldığı Altona mitingi; çeşitli dillerden söylenen türkülerle halaylarla ve mesajlarla coşkulu bir şekilde 2 saat sürerek ”Jin jiyan Azadi”, ”Yaşasın 8 Mart” sloganlarıyla son buldu .

ALMANYA/ Stuttgart: Stuttgart Frauenbündnis katılımcıları tarafından düzenlenen Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği; sömürücü ve cinsiyetçi düzene karşı sloganlar ve müzik eşliğinde geçti. Etkinlik Schlossplatz’ta Kadın örgütlerin stand ve Frauenkollektivin kadın grevi kapsamında düzenlediği “kap sandalyeyi otur” eylemiyle başladı. AABF-BW, ADKH, Courage, Frauenkollektiv Stuttgart, MLPD, SKB, Yeni Kadın, Zusammenkämpfen örgütlerin Karlsplatz miting alanında konuşmalarından sonra, 500 üzerinde olan kitlenin çok çoşkulu slogan eşliğinde geçen yürüyüşü, Rotebühplatz‘da sona erdi.

ALMANYA/Frankfurt: Frankfurt’ta üç yıldır genel grev perspektifi ile organize edilen 8 Mart’a ADKH olarak “Emeğimizi, hayatımızı Gaspettirmeyeceğiz Aşağı bakmayacağız“ sloganıyla katıldık. Frankfurt şehir merkezinde öğlen saatlerinde  çeşitli yerlerde, farklı kadın grupları informasyon standları açtılar. Kürt kadın hareketinin 100 neden, 100 bin imza kampanyası da bunlardan biriydi. Frankfurt özgülünde uzun süreden sonra ilk kez farklı ülke ve kurumlardan kadınlar tek bir yürüyüşte birleştiler. Binlerce kadın ve LGBTİ katıldığı mitingte pandemi krizinin yol açtığı yoksulluk, ataerkil anlayışın kadının üzerindeki kontrolüne vurgu yapıldı. AKD, Göçmen Kadınlar Birliği, İran kadın grubu, mesajlarını sundular. Arjantin ve Polonyalı kadınların dayanışma ve mücadeleci mesajları çoşkuyla alkışlandı. Mitingin ardından başlayan yürüyüş iki ayrı yerde kısa mitingler şeklinde saat 21.00’e kadar devam etti.

ALMANYA /Köln’de kadın platformu  tarafından iki ayrı eylem organize edildi. 8 Mart günü dokuz ayrı yerde organize edilen mitinglerin ardından sonuç aşamasında bir alanda buluşmak üzere toplanıldı. Değişik pankart ve sloganlarla verilen mesajlarla kadınmücadelesinin daha da  güçleneceği vurgusu yapıldı.

  ISVİҪREZürich kantonunda   06.03  cumartesi saat 15.00 de  8 Mart   etkinliği kutlamak için kitlenin alana girmesine polis tarafından izin verilmedi. İlk saatlerde alana gelen kadınları polis durdurarak kimlik kontorolü  yaparak ve tehdit  ederek alanı terk etmelerini söylüyorlardı.Buna rağmen kadınlar yürüme kararı aldılar, sloganlar eşliğinde yürüdüler. Kısa bir süre sonra polis Tomaları  kitlenin önünü keserek yürümelerini engelledi.

Polis yasağına karşı kadınlar kararlıydı olduğu yerde polis ablukası altında daha bir coşkuyla türküler eşliğinde halay çektiler. Polis kitleyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırıya geçti, bir çok kadına fiziksel şiddet uyguladı ve yerlerde sürüklediler. Dağıtılan kitle kısa bir süre sonra tekrardan  yürüyüşe geçti.Tekrar yürünen güzergah polisler tarafından engellendi. Kitle olduğu yerde polisi protesto etti. Günün anlamını anlatan kısa bir konuşma yapılarak miting sonlandırıldı

Share