İSTANBUL SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEMEZ, GERİ GELECEK!


‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen ve 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin de imzaladığı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, 19/20 Mart’ta gece yarısı,
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla “feshedildi.”
Kadınların İradesi Gasp Edilerek Alınan Karar Yok Hükmündedir
Milyonlarca kadının iradesi gasp edilerek alınan bu karar yok hükmündedir, kadınlar olarak kararı tanımıyoruz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin yaşam haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz.
Son yıllarda bütün dünyada ciddi bir görünürlülük kazanmış olan kadın mücadelesi, R.T.Erdoğan’ın gözünü çok korkutmuş olmalı ki, tıpkı yaptıkları darbeler, çıkarttıkları savaşlar, evlere yapılan operasyonlar gibi bir geceyarısı kararıyla, kendi yaptıkları Anayasa’yı dahi ayaklar altına alarak feshettiğini açıkladı.
TC faşizminin bugünkü temsilcisi R.T.Erdoğan ve şürekası AKP + MHP iktidarı; kadın düşmanı olduklarını, kadını ev içine hapsetmeye çalışan gerici, cihatçı zihniyet sahibi olduklarını bir kez daha tescillediler… Bilinmelidir ki kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin yaşam haklarının hiç kimsenin iki dudağı arasından çıkacak bir karara bağlanmasına; hükümetin başta HDP olmak üzere Kürt halkına yönelik saldırılarını gündemden düşürmek, yaşadığı siyasi ve ekonomik krizi örtmek için, yaşam hakkımızı malzeme yapmalarına izin vermeyeceğiz.
İstanbul Sözleşmesi Geri Gelecek!
Kadınlardan korkuyorlar ve korkmakta da çok haklılar… Ancak geceyarısı alınan kararlarla kadınlara biat ettirebileceklerini, kadın mücadelesini engelleyebileceklerini düşünüyorsalar müthiş bir şekilde yanıldıklarını bilmeliler… Nasıl ki Ortaçağ karanlığında “CADI” diye adlandırarak binlerce kadını diri diri yakmalarına rağmen bitiremediyseler, unutmasınlar ki biz o bitiremedikleri cadıların torunlarıyız, bize de diz çöktürmeyecekler…
Avrupa Kadın Dayanışması olarak; Kadınların iradesi gasp edilerek alınan karar, bizim için yok hükmündedir diyoruz ve İstanbul Sözleşmesi’ni geri getirinceye kadar sokaklardan çekilmeyeceğimizin altını birkez daha çiziyoruz. Bugüne kadar bütün haklarımızı sokaklarda kazandığımız gibi, kazanılmış hakkımızı tekrar sokaklarda kazanacağız ve İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GERİ GELECEK! İsteseler de istemeseler de Toplumsal cinsiyet eşitliğini kabul ettireceğiz!..
KORKMUYORUZ,

SUSMUYORUZ,

İTAATETMİYORUZ!
ÖFKELİYİZ,

KIZGINIZ

AMA ASLA GÜÇSÜZ VE UMUTSUZ DEĞİLİZ! BUNUN İÇİN İSYANDAYIZ!

BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM!

AVRUPA KADIN DAYANIŞMASI

Share