“Kadınları her türlü şiddete karşı ortak hareket ederek mücadele etmeye davet ediyoruz”


Geçen yıl 1 Mayıs’ta Kalender Erdoğan adlı erkek, eski eşi Meryem, on yaşındaki oğlu ve 12 yaşındaki kızlarının yaşadığı eve girerek onları katletmek istemişti. Yanında götürdüğü bıçakla önce Meryem’i boyun bölgesinden defalarca bıçaklamış daha sonra da Meryem ve 10 yaşındaki erkek çocuğun üzerine yanında getirdiği benzini dökerek yakmıştı. Meryem’in kızı kendini balkona kapatarak fiziksel olarak yaralanmamış ancak Meryem ve oğlu ağır yaralı olarak haftalarca yoğun bakımda hayat mücadelesi vermiş ve defalarca ameliyat masasına yatmışlardı. Her ikisi de hayat mücadelesini kazandı. Hala fiziksel ve psikolojik tedavileri devam ediyor. Yaşadıkları ağır travmanın etkilerini en aza indirgemek için mücadele ediyorlar.
Avrupa Kadın Dayanışması-Hamburg vahşet gününden itibaren Meryem ve çocuklarını yalnız bırakmadı. Birçok kadın kurumunun destek verdiği eylemler organize edildi, mahkeme sürecinin başlamasıyla Hamburg Sievekingplatz’ta bulunan Ağır Ceza Mahkemesi önünde caninin hakettiği cezayı alması talebi ile Meryem ve çocuklarına destek amaçlı eylemler yapıldı.
-4 Mayıs 2021-, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen dava karara bağlandı. Savcının sanığa müebbet hapis cezası verilmesi talebine karşı sanık avukatı 9 yıl ceza talebinde bulundu. Heyet sanık Kalender Erdoğan’ın dinlenen tanıklar, şahsa ait dijital aletlerde toplanan deliller ve bilirkişi raporlarına dayanarak karar aldıklarını açıkladı. “Erdoğan’ın toplu cinayet girişimine neden olabilecek psikolojik bir probleminin olmadığı, sanığın bıçak ve yanıcı madde temininde delil ve tanıkların ifadelerine göre planlı hazırlık yaptığı, olay günü rutin olarak işine gittiği, mesai bitiminden sonra ikamet ettiği eve giderek önceden hazırladığı öldürücü aletleri yanına alarak mağdurların yaşadığı eve giderek kasten ve planlı öldürme girişiminde bulunduğu şüpheye yer bırakmayacak açıklıktadır” denildi. K. Erdoğan’ın mahkemede verdiği ifadelerin suçunu hafif gösterme amacı taşıdığı eklendi. Ağır Ceza hakimleri K. Erdoğan’a ömür boyu hapis cezası kararı aldı. Almanya yasalarına göre verilen ceza 15 yıla tekabül ediyor.
Bugün karar duruşması öncesi saat 09:30’da kadın kurumları mahkeme  önünde eylem yaptı. Yapılan açıklamada Meryem ve çocuklarına yaşatılan vahşet ve Almanya’da kadın ve çocuklara yönelik şiddetin özellikle pandemi döneminde alınan karantina kararlarıyla arttığı, buna karşı patrikal egemen sistemin kadın, LGBTİQ+ ve çocuklara yönelik her türlü şiddeti bilinçli politik tutumlarıyla meşrulaştırarak, pratikte somut adımlar atmayarak ve İstanbul Sözleşmesi’nin imzacı ülkeleri olmalarına rağmen yükümlülüklerini yerine getirmediklerine dikkat çekildi. “Bizler kadın ve çocuklara yönelik her türlü şiddete karşı koruma önlemlerinin alınmasını ve faillere hak ettikleri cezanın verilmesini talep ediyoruz. Kadınları her türlü şiddete karşı ortak hareket ederek mücadele etmeye davet ediyoruz” denildi.
Sol Parti Hamburg Parlamentosu milletvekili Cansu Özdemir yaptığı açıklamada yaşanan şiddet olaylarının arttığını, pandemi döneminde devlet kurumlarının şiddet mağdurlarını korumakta yetersiz ve isteksiz olduğunu vurguladı. “Bugün hala kadınlar Almanya’da eşit işe eşit ücret talep ediyor” diyerek kadınların yoksullaştığını belirterek ekonomik şiddetin altını çizdi.
Saat 10:30’da başlayan duruşmayı çok sayıda basın mensubu, Cansu Özdemir ve kadın aktivistler takip etti.
AKD
Share