İsviçre’de 8 Mart Etkinliği

 


İsviçre’nin Bern bağlı  Biel bölgesinde Avrupa Demokratik Kadın Hareketi ve Yeni Kadın’ın  ortak düzenlediği 8 Mart emekçi kadınlar  günü etkinliği gerçekleşti.

Etkinlik Clara Zetkin ve Roza Lüksemburg şahsında devrim, sosyalizm, ve kominizim mücadelesinde yitirdiklerimizin anısına saygı duruşuyla başladı.  Ardından 8 Mart’ın  anlam ve önemi üzerine  açılış konuşması yapıldı. konuşmada gerek geçmiş deneyimlerimiz gerekse bugünkü somut koşulara baktığımızda  faşizme karşı mücadeleyi ortaklaştırmanın, bir zorunluluk olduğu vurgusu yapıldı. Etkinliğimize  dost kurumlardan da katilan sosyalist öğrenci hareketi, ve Kürt kadın Hareketi adına mesajlar okunurken, KHK’larla görevden alınan  binlerce kamu emekçileri için başlayan Yüksel Direnişine destek verdiği için  8 yıldır cezaevinde tutulan ve  bu hukuksuzluğa karşı ölüm orucuna başlayan Sibel Bulaçin’in hapishaneden  gönderdiği  mesaj ilgiyle dinlendi.

Avrupa Demokratik  Kadın Hareketi ve Yeni Kadın’ın düzenlediği etkinlikte serbest kürsü bölümünde söz alan kadınlar, kadının özgürleşmesi, kadınların yaşadığı sorunlara  değinerek mücadelenin ortaklaştırılmasının önemine vurgu yaptılar. Ortak mücadele alanlarının yaratılması için  daha özel çaba gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Etkinlikte yapılan  şiir dinletisini   kitle ilgiyle dinledi. Ardından da   koro Lorin ve grup Umuda Haykırış sahne aldı. Grup Umuda   Haykırış’ın   çoşkulu  dinletisinin ardından çeklilen  halaylarla devam edildi.

Avrupa Demokratik  Kadın  Hareketi/ İsviçre

Share