Kadın bedeninin çıplak teşhiri BM’ye taşınıyor

İSTANBUL – ZEYNEP KURAY
ANF’ye konuşan Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Büro kurucusu avukat Eren Keskin, bu teşhir konusunda BM İşkenceyi Önleme Komitesi’ne başvuru yapacaklarını ve bu olayın araştırılması için Cizre’ye bir heyet gönderilmesini isteyeceklerini aktardı. Uluslararası hukukta kadına yönelik şiddetin savaş ve insanlık suçu olarak değerlendirildiğini hatırlatan Keskin, “Cenevre Konvansiyonu’na göre Türkiye açık bir savaş suçu işledi” dedi.

image

KADIN BEDENİNE SALDIRI AKP İLE DEVAM EDİYOR

Varto’da infaz edilen kadın gerilla Ekin Wan’dan sonra, bu kez de Cizre’de katledilen ve ismi henüz tespit edilemeyen bir kadının devlet güçleri tarafından soyularak sosyal medya hesaplarında çıplak teşhir edilmesine yönelik tepkiler büyüyor. Kadın bedenine bu saldırı sonrası harekete geçen Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu olayı BM’ye taşımaya hazırlanıyor. Büronun kurucusu avukat Eren Keskin, Türk devletinin Kürdistan’da 1990’dan bu yana kadına yönelik şiddeti bir savaş yöntemi olarak kullandığını vurguladı. İnsan hakları savunucuları olarak 1990’lı yıllarda gerilla kadınların cenazelerine yapılan işkenceleri bizzat otopsilere katılarak tespit ettiklerini belirten Keskin, “Bu gerilla kadınlar arasında bedenleri çıplak teşhir edileni, yine çıplak bir şekilde cenazeleri zırhlı araç arkasına bağlanarak sokaklarda dolaştırılanları vardı” dedi. Keskin, bugün AKP hükümetinin de aynı zihniyeti devam ettirdiğini vurguladı.

BM CİZRE’YE HEYET GÖNDERSİN

Uluslararası hukukta kadına yönelik şiddetin, özellikle Bosna ve Ruanda savaşlarından sonra, hem savaş hem de insanlık suçu olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Keskin, Cizre’de katledilen bir kadının bedeninin yine çıplak olarak teşhir edilmesinin açık bir savaş suçu oluşturduğunu kaydetti. “Cenevre Konvansiyonu’na göre Türkiye açık bir savaş suçu işledi” diyen Keskin, “Biz, Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu olarak, bu hafta BM İşkenceyi Önleme Komitesi’ne bu konuda bir başvuru yapacağız ve bu olayın araştırılması için Cizre’ye bir heyet gönderilmesini isteyeceğiz” dedi. BM’nin bu konu hakkında koyduğu açık hükümler ve aldığı kararlar olduğunu hatırlatan Keskin, bu hükümlerin sözleşmeye taraf olan Türkiye’de art arda ihlal edildiğini, bunun bir yaptırımı olması gerektiğinin altını çizdi. Keskin, “Bu sözleşmeler çocuk oyuncağı değil. Sadece süs olsun diye yapılmıyor. Bu sözleşmeleri imzalayan devletlerin onlara uyma yükümlülüğü var” şeklinde konuştu.

Teşhir olayının vali tarafından yalanlanmasına da cevap veren Keskin, “Biz zaten bunun tespit edilmesi için BM’den heyet gelmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: ANF

Share