Hurşit Külter İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

770x500cc-ist-08-07-2016-hursit-kulter-icin-imza-kampanyasiFaşist “TC” Devleti’nin Kuzey Kürdistan’da Kürt ulusuna karşı azgınca yürütmüş olduğu katliam sürecinde yaklaşık kırk günü aşkın süre önce  Şırnak kent merkezinde gözaltına alınan ancak  gözaltına alındığı reddedilen ve akıbeti belli  olmayan(!) DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter  için change.org‘da imza kampanyası başlatıldı.

Şırnak kent merkezinde başlatılan “sokağa çıkma  yasağı” ve devlet katliamlarına-saldırılarına  karşılık mahallesini terk etmeyerek halkının yanında kalan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor.

Hurşit Külter için yapılan başvurular sonuçsuz kalırken, adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen gözaltına alınmadığını söylüyor. 43 gündür akıbeti belli olmayan Hurşit için sosyal medya eylemleri başlatılırken, kağıt paraların üzerine ise “Hurşit Külter Nerede?” diye yazıldı.

Son olarak Hurşit için change.org sitesinde insan hakları savunucuları tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Başlatılan kampanya metninde şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığı’na

Özel Harekatçılara ait BOF @ Twet_Guneydogu adlı sosyal medya hesabından fotoğrafı paylaşılan ve ellerinde olduğu bilgisi duyurulan Hurşit Külter 27 Mayıs 2016 tarihinden bu yana nerede?

Şırnak Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı “böyle bir gözaltı yoktur” açıklaması ile çelişen özel harekatın bu paylaşımı Hurşit Külter’in yaşam hakkının ihlal edildiği ve yargısız infaz edileceğine dair kamuoyunda endişe ve şüpheye sebep olmaktadır. İçişleri Bakanlığı, 1980’li ve 1990’lı yıllarda yaşanan yargısız infazların ve katliamların yenilerinin yaşanmaması ve bu anlayışın meşrulaşmaması için, Hurşit Külter’in nerede olduğunu derhal açıklamalıdır.

Sosyal hukuk devleti ilkesi gereği vatandaşının yaşam hakkını güvence altına almak devletin görevidir.

İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyunda endişeye ve şüpheye yer vermeyecek şekilde açıklama yaparak konuyu aydınlatmasını bekliyor ve soruyoruz:
HURŞİT KÜLTER NEREDE?”

Kampanyaya destek olmak isteyenler şu adresten ulaşabilir:

https://www.change.org

Share