İranlı kadınlar ikiyüzlülüğü teşhir ediyor: Burkini yasağı kadar, zorunlu hicaba da ses çıkarın

14291622_1496034160410673_9123120245685633068_n
İran’daki hicab zorunluluğuna karşı yürütülen “Benim Gizli Özgürlüğüm” kampanyasının örgütleyicilerinden Masih Alinejad, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Biz İranlı kadınlar zorunlu örtünmeye karşı savaşırken yalnızız, tek başımayız” dedi
HABER MERKEZİ(14.09.2016)- 
İran’da hicab* zorunluluğuna karşı “Benim Gizli Özgürlüğüm (My Stealthy Freedom/MSF)” kampanyasını başlatan kadınlar, Avrupa Parlamentosu’nun burkini yasağını tartıştığı oturumunda, zorunlu örtünme karşıtı mücadelenin Fransa’daki burkini yasağı kadar çok gündemleştirilmemesini eleştirerek, “Zorunlu örtünmeye karşı savaşta yalnızız” vurgusu yaptı.

Oturumda söz alan “Benim Gizli Özgürlüğüm” kampanyasının yürütücülerinden Masih Alinejad, Fransa’daki burkini yasağının “kabul edilemez” olduğunu ancak farklı türlüsünün İran’da uygulandığını hatırlattı. Alinejad, Avrupalı kadın politikacıların burkini yasağına karşı durdukları kadar zorunlu örtünme karşıtı mücadeye de destek vermesini beklediklerini söyledi.

İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nin ardından zorunlu hale getirilen hicab uygulamasına karşı kadınlar, “Benim Gizli Özgürlüğüm” isimli bir sivil itaatsizlik hareketi oluşturdu. İranlı kadınlar, zorunlu hicab uygulamasına karşı park ve cadde gibi kamusal alanlarda başları açık şekilde çektikleri fotoğraflarını Facebook’ta oluşturdukları “Benim Gizli Özgürlüğüm” isimli sayfadan paylaşıyor.

* Hicab: Tesettür ile aynı anlamda Arapça ve Farsça yayınlarda tercih edilen bir terim dir. H-c-b kökünden türetilen kelime, sadece fizikî örtünmeyi değil, daha genel bir şekilde tevazu, mahremiyet ve ahlâk, utanma gibi kavramları da ifade eder. Türkçede mahcubiyet utanma anlamındadır.

Kaynak: gazeteyolculuk.net

Masih Alinejad’ın Avrupa Parlementosunda yaptığı konuşmanın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Share