Paris’te Coşkulu 8 Mart

PARİS(10.03.2017)- Dünya emekçi kadınlar günü için bir hafta önceden, bizi bize tanıtıp yakınlaştıran,bizi tarihe götürüp geçmiş ile bugünde buluşturan,gururlandıran,emeğin,dayanışmanın,direnişin ruhu ile alanlarda buluşma çağrılarımızın eşliğinde başladı 8 Mart.

8 Mart çarşamba günü,çalışma günü ve havanın yağmurlu olmasına rağmen République (cumhuriyet) meydanında,binlerce kadın ve dayanışmada bulunan erkekler ile yürüyüşe başlandı. Her renk ve kültürden,grup ve bireylerden oluşan,dünyanın mozaik renkliliğini yansıtıyordu adeta.

Yürüyüşün herbir korteji ayrı bir renklilikteydi.8 Mart’ın grev günü olsun diye haykıranlar,eşit işe eşit ücret diye haykıranlar,diktatörlere ve onların yarattığı savaşlara hayır diyenler ve erk şiddetine hayır diyenlerin  sesleri bir armoni oluşturuyordu yağmurun altında. Paris ADKH nında içinde yer aldığı La voıx des Femmes (kadınların sesi)kortejinde çoşku doruktaydı.”Birisi oy peşinde/Öteki rant işinde/Kıyamet değilse bile/Birşey kopmalı/ Birşey yapmalı/ Hey birşey yapmalı…”Birşeyler yapmanın can alıcı istek ve coşkusu ile bir  8 Martı daha geride bırakırken,birbirlerinin seslerine uyanan kadınların,bir daha uyumama umudu ile kutlu olsun!

 

Share