Kadın cinayetlerinde Ekim ayı raporu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayının kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Rapora göre, kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış var. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının Ekim ayına kadar toplam 339 kadın öldürüldü.

Rapora göre Ekim ayında 40 kadının öldürülürken, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk cinsel istismara uğradı.İşte ayrıntılı rapor…

Kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi atış var. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının daha Ekim ayına kadar toplam 339 kadın cinayeti oldu. Şimdi 2017 yılında bir ay çerisinde kadın cinayetlerinde en yüksek rakamı görüyoruz. Ekim ayında kadın cinayetlerinin artmasıyla Helin Palandöken’de olduğu gibi toplum ve kadınlar buna tepki gösterirken, kadın cinayetlerini destekleyecek yasalar geçirilmeye çalışıldı. Kadınların “çocuk istismarının ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak, kadın cinayetlerine zemin hazırlayacak” diye reddettiği yasa olan Müftülüklere resmi nikah yetkisi Ekim ayında Meclis’ten geçirildi. Müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesi yerine, çocuk yaşta evliliklerin ve çocuk istismarının önüne geçecek yasal düzenlemeler yapılmalı.

Ekim ayında 40 kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi atış var. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının daha Ekim ayına kadar toplam 339 kadın cinayeti oldu. Şimdi 2017 yılında bir ay çerisinde kadın cinayetlerinde en yüksek rakamı görüyoruz. Ekim ayında kadın cinayetlerinin artmasıyla Helin Palandöken’de olduğu gibi toplum ve kadınlar buna tepki gösterirken, kadın cinayetlerini destekleyecek yasalar geçirilmeye çalışıldı. Kadınların ”çocuk istismarının ve çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak, kadın cinayetlerine zemin hazırlayacak” diye reddettiği yasa olan Müftülüklere resmi nikah yetkisi Ekim ayında Meclis’ten geçirildi. Müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesi yerine, çocuk yaşta evliliklerin ve çocuk istismarının önüne geçecek yasal düzenlemeler yapılmalı. Antalya’da polise sığınarak ailesinden kendisini fuhuşa zorladığı için şikayetçi olan 18 yaşındaki N.G mahkemeye 30 sayfalık yazılı ifade sundu. 6 yaşından itibaren aile çevresinden erkeklerin taciz ve tecavüzlerine uğradığını anlatan N.G., 15 yaşında dini nikahla evlendirilerek fuhuşa zorlandığını ifade etti.  Ekim ayında öldürülen kadınların aileleri “kadın cinayetlerine karşı yasa” istedikleri basında çokça yer aldı. Müftülüklere resmi nikah verme yetkisinin geçirilmeye çalışıldığı zamanlarda, Helin Palandöken’in babasını ziyarete giden Başbakan’a ilettiği bu talep sansürlenmiş, medyaya yansıtılmamıştı. Kadın cinayetleri artarken, kadınlar boşanmak, ilişkisini sonlandırmak istedikleri için öldürülürken şimdi de boşanmanın önüne geçecek “arabulucu kurum” getirilmeye çalışılıyor.

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 8; Antalya’da 4; Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat’ta 2 kadın öldürüldü.  Kadınların 28’i kendi evlerinde, 2’si arabada ve 1’i sığınma evine bağlı servise öldürülürken; diğerleri sokakta, arazide, tarlada, sulama kanalına veya denize atılarak öldürüldü.  Ekim ayında öldürülen kadınlardan biri Alman uyruklu, 3’ü Suriyeliydi.

32 çocuk istismara uğradı

Basından aldığımız bilgile göre Ekim ayından istismar uğrayan çocuklar en çok okullarında, okul çıkışında, parklarda istismara uğruyorlar. Tekirdağ’da Ogün Ö., farklı zamanlarda gittiği parklarda, çocukları çikolata ve şekerle kandırıp cinsel istismarda bulunduğu çevredekilerin fark etmesiyle açığa çıkartıldı. İhbar üzerine gözaltına alınan Ogün Ö’nün 12 çocuğa istismarda bulunduğu açığa çıktı. Samsun’da İlkokulun kantininde çalıştığı 65 yaşındaki A.A.’nın 8 yaşlarındaki 2 kız çocuğuna kantinde bedava sakız ve şeker vererek kandırıp tacizde bulunduğu öğrenildi. A.A. ;çıkarıldığı nöbetçi mahkemede“çocuğun cinsel istismarı”suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre; Türkiye’de istismarına uğramış çocuk oranı yüzde 33, son 10 yılda sadece cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 250 bin civarındadır. Yine bu araştırmaya göre çocuk istismarında dünya üçüncüsüyüz.

25 kadına cinsel şiddet uygulandı

11 kadın en yakınları tarafından ( eski nişanlısı, sevgilisi, eşi, akraba, öğretmeni, komşusu) , 14 kadın tanımadığı erkekler tarafından cinsel şiddete maruz kaldı. 10 kadın tecavüze uğradı, 15 kadın taciz edildi. Bu ay cinsel şiddet uygulanan kadınların 3’ü engelliydi, 2 kadın yabancı uyrukluydu. İstanbul’da öğrenci Elmira yol tarifi sorduğu kişi tarafından tecavüze uğrarken, Bodrum’da Ukraynalı Y.B. güneşlenirken iki kişi tarafından taciz edildi. Afyon’da, zihinsel engelli 17 yaşındaki K.C.’ye tecavüz ettiği iddia edilen 6 kişi tutuklandı.

Tecavüze direnen kadınlar işkencelere maruz kalabiliyor, öldürülebiliyorlar. Samsun’da R.P.; Azerbeycan uyruklu Arzu İsmayilova’ya  cinsel saldırıda bulunmak isteyince İsmayilova buna kaşı koydu ve saldırgan tecavüz edemeyeceğini anlayınca yüzüne kezzap döktü.  Aydın’da Eylem Kanık tecavüze direndiği için öldürüldü.

Kaynak; Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu